Nokias bestyrelsesformand træder tilbage

Nokias bestyrelsesformand og mangeårige topchef, der på mange måder har været manden bag Finlands største erhvervssucces nogensinde, træder tilbage.

Artikel top billede

Nokias mangeårige bestyrelsesformand, Jorma Ollila, træder tilbage fra posten i 2012, meddeler Nokia.

Meddelelsen kommer i kølvandet på meldingen om, at Nokia med omgående virkning får ny administrerende direktør, nemlig Microsoft-manden Stephen Elop.

Canadiske Elop afløser Olli-Pekka Kallasvuo og bliver den første ikke-finne nogensinde i spidsen for Finlands uden sammenligning største selskab.

Jorma Ollila er på mange måder synonym med Nokia, og han tilskrives en stor del af ære for, at Nokia er blevet verdens største mobilproducent.

Direktør i 14 år

Det skyldes ikke mindst, at han har siddet som direktør for selskabet i 14 år, indtil han trak sig tilbage fra posten i 2006. I denne periode stod han i spidsen for hele den gamle finske industrigigants kursændring mod de nye mobil-tider.

Med hans beslutning om at træde tilbage, står det nu helt klart, at Nokia er i gang med en omfattende omkalfatring af selskabet, der har som klart mål at bringe selskabet tilbage i front på mobilscenen.

Med Jorma Ollilas exit fra selskabet er vejen ryddet for Stephen Elop til at sætte kursen uden skelen til fortidens vaner og kutymer.

Her har Nokia i de seneste år oplevet stigende pres fra en række af verdens fremadstormende smartphone-producenter, mens Nokia selv har haft problemer med at følge med.

Nokia har netop præsenteret en række nye smartphones, der i den nærmeste fremtid bliver hovedvåben for selskabet i kampen om smartphone-kunderne.

Ifølge selskabet er der blevet tilføjet mere end 250 nye funktioner og forbedringer i de nye modeller.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job