IE9 slår Google Chrome på grafikydelse

Grafikydelsen i den spritnye Internet Explorer 9 står til at baske Google Chrome godt og grundigt.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Google udgav Chrome for at skabe mere konkurrence og udvikling inden for browsere, men nu kæmper virksomheden selv for at følge med på i hvert fald et område, nemlig hardware-assisteret acceleration. 

Microsoft har netop udsendt den første offentlige beta af browseren IE9 (Internet Explorer version 9).

Selv om Microsofts nye browser vil få en Chrome-lignende brugerflade, så siger virksomheden selv, at IE9 blandt andre forbedringer vil få en betydeligt øget grafik-ydelse, som vil overgå Googles browser.

Det er muligt, fordi en del af arbejdsmængden er flyttet fra CPU'en til GPU'en.

"Det er noget, vi også har arbejdet med i et stykke tid. Vores udgivelser viser rigtig god fremgang på det område," fortæller group product manager fra Google, Brian Rakowski.

Men han indrømmer samtidig, at den nuværende version af Chrome, version 6, "ikke klarer sig særligt godt" sammenlignet med andre browsere med GPU-assisteret rendering af hjemmesider.

"Jeg tror, vi vil blive fuldt konkurrencedygtige med vores næste udgivelse, der kommer om en måned eller to," siger han.

"Hvad man ser på Chrome i en af beta-kanalerne, eller på en af de såkaldte 'nightly builds', så vil man erfare, at vi virkelig er kommet langt i de seneste par uger," siger han.

60 frames i sekundet

Under Microsoft-konferencen TechEd, som fandt sted i juni, demonstrerede senior product manager fra Microsoft, Pete LePage, hvordan den GPU-baserede assistance kunne sætte et ikon på skærmen i omdrejninger med 60 frames per sekund, mens den dengang helt nye version af Chrome måtte kæmpe for at dreje ikonet med to frames per sekund.

Den simple demonstration viste, hvordan grafikken i fremtiden vil blive langt mere interaktiv takket været browsere.

Kort forklaret kan den nye IE sætte computerens GPU i gang med at rendere billeder via Windows-API'erne Direct2D, Direct3D og DirectWrite, hvilket begrænser den tid, det tager at levere resultaterne til skærmen, i forhold til hvis CPU'en selv skulle gennemføre opgaverne.

"Med IE9 har udviklerne skabt en fuldt hardware-accelereret display-linje direkte fra deres markup og til skærmen," forklarer Microsoft i et indlæg på IE9 developer blog.

Den nye version af Firefox indeholder på samme måde mulighed for at overgive opgaver til GPU'en, men den funktion er per default slået fra.

"Browsere gennemfører mere grafisk intenst arbejde, så det giver mening at overgive grafikken til GPU'en," siger Brian Rakowski.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

 

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Carsten René Christensen, 46 år,  som Al Lead. Han kommer fra en stilling som Co-founder hos Mærkbart ApS. Nyt job

Carsten René Christensen

Norriq Danmark A/S