Reportage: Laptops i bunkevis og masser af godt gejl

Reportage: De nyeste laptops i stakkevis, Microsofts Kinetics, sikkerhedsløsninger, videokonferencer og tasker og tilbehør - hele paletten pakket ned på en intim udstilling i Århus.

Artikel top billede

Læs også: Direktører: I er altså for dårlige til at udnytte it.

Reportage: Der er mange måder at gøre opmærksom på sig selv. En 47 kvadratmeter stor skærm i anden sals højde er en af de bedre af slagsen.

Skiltet fra Proshop Europe bød med meterhøje bogstaver onsdag og torsdag mere end 1.000 gæster velkommen til it-infrastruktur leverandøren Ateas kundemesse på selskabets adresse i Århus - et rigtigt it-home party.

Reception, møde- og undervisningslokaler var for fjerde år i træk ryddet for at give plads til mere end 50 stande for branchens leverandører.

Samtidig gav et omfattende aktivitetsprogram indlæg og demonstrationer fra både Ateas kunder, leverandører og eksperter, der alle forsøgte at omsætte aktuelle teknologitendenser til indsigt, der er mere i øjenhøjde og dermed til at handle efter.

Og som ved ethvert godt home party, havde værten selv lavet maden og alle husets beboere hjalp til - helt ned til anvisning af p-pladser.

Sort af mennesker

Allerede fra morgenstunden onsdag kunne regionsdirektør Lars Andersen glæde sig over, at der var sort af mennesker på den fjerde udgave af Atea IT Expo på Olof Palmes Allé i Århus.

Vel inde af døren var der masser af lækkerier for de teknologiglade kunder, som Atea havde inviteret.

Første øjekast lander på en stor stand med Apple-produkter.

Ateas mål som autoriseret Apple-forhandler er at få overbevist deltagerne om, at de populære design-produkter nemt og smidigt kan fungere i virksomhedernes Windows-baserede verden.

Så går det ellers bare derudaf med teknologilækkerierne.

De nyeste laptops i stakkevis, sikkerhedsløsninger, videokonferencer og samarbejds/undervisningsværktøjer, tasker og tilbehør - hele paletten pakket ned på en intim udstilling.

Samsung trækker

Samsungs stand er blandt de store trækplastre.

Her vil de fleste gerne have fingrene i den Android-baserede Galaxy Tab, som kommer på markedet i Danmark til november og i Ateas messetilbudsavis er prissat til 4.990 kroner plus moms og uden abonnement.

Microsoft har sammen med partnere fyldt et af Ateas konferencelokaler op.

Udover partnernes løsninger med forretningsapplikationer, er trækplastrene blandt andet Microsoft Surface i form af et sofabord lavet til Carlsberg med spil og interaktiv værtshusunderholdning.

Men især Microsoft Kinetics vækker stor interesse hos deltagerne.

Kinetics er er en kameraløsning til spillekonsollen xBox, der ved hjælp af ansigtsgenkendelse og registrering af bevægelser giver spiloplevelsen helt nye dimensioner.

"Mange af vores kunder sender måske fire eller fem mand af sted for at hente inspiration. Og fra at være en meget pc-orienteret messe har vi nu fået mange andre produkter med - for eksempel sikkerhedsløsninger og det store mobile datacenter", siger regionsdirektør Lars Andersen, Atea.

Selvom succesen frister, så har han ikke tænkt sig at sætte home party-imaget over styr.

Det er helt centralt, at når kunderne kommer fra en radius på 400 km så skal de både have inspiration, underholdning og netværk.

"Det er både en oplevelse og en opdatering, der også hjælper sælgerne med at få talt ind til at det vi kan. Og så møder kunderne de Atea-medarbejdere, som de kender fra telefonen eller bogholderiet," siger Lars Andersen.

Læs også: Direktører: I er altså for dårlige til at udnytte it.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS