Deltagere på Top 100: Her er de vigtigste budskaber

Top 100 blev afviklet tidligere på ugen. Her var kåringer af dygtige it-virksomheder mikset med faglige indslag og oplæg. Computerworld spurgte et par deltagere, hvad dagens vigtigste lære var for dem.

Artikel top billede

Computerworld har spurgt en række Top 100-deltagere, hvad dagens vigtigste pointe var for dem. Foto: Torben Klint (Foto: Torben Klint)

Til dette års Top 100 var fremtidens kunde i fokus.

Lone Strøm fra Statens it og Michael Moesgaard fra Dong Energy fortalte blandt andet om deres forventninger til it-leverandører.

Men blandt talerne var også Deloitte-partner Kim Gerner, videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen og Jesper Ritsmer Stormholt, nordisk direktør for Google Enterprise.

Læs her, hvad tre deltagere tog med fra Top 100 som den vigtigste lære.

Galler: Top 100 2010

Vibeke Nymann, IFS Danmark

"Nu kommer jeg selv fra et ERP-hus, og det var meget godt at blive bekræftet i, at beslutningstagerne er CIO's. Det er også den erfaring, vi selv har gjort os, når vi implementerer ERP-løsninger, at det er ikke et it-spørgsmål. Det er et forretningsspørgsmål."


Henrik Andersen, direktør for E-boks

"Jeg tager det ikke som et sted, man skal lære noget, hvis jeg skal være helt ærlig. Jeg synes, at det er et godt lille netværksarrangement, og jeg synes, at det er en prisværdig indsats, Computerworld gør for at holde liv i, at der bliver fokuseret mere på nogen, der performer.

"Det har selvfølgelig lidt at gøre med, at vi ligger i en performanceliga, der vandt sidste år, så derfor synes vi selvfølgelig, at det er lidt sjovt. Det er vel det."


Gutzon David Børglum, IBM Danmark

"Det må nok være Google. Selvom folk går rundt og fortæller, at cloud bare er gammel vin på nye flasker, så tror de på det. Og Jørgen Bardentfleth sagde også, da han modtog prisen, at de satser benhårdt på det."

"Så der er nogle leverandører og software-udbydere, som siger, at det er noget, der er kommet for at blive. Men for eksempel Michael Moesgaard fra Dong roste det ikke til skyerne. Så det er jo interessant, fordi det kommer på et tidspunkt."

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil