Deltagere på Top 100: Her er de vigtigste budskaber

Top 100 blev afviklet tidligere på ugen. Her var kåringer af dygtige it-virksomheder mikset med faglige indslag og oplæg. Computerworld spurgte et par deltagere, hvad dagens vigtigste lære var for dem.

Artikel top billede

Computerworld har spurgt en række Top 100-deltagere, hvad dagens vigtigste pointe var for dem. Foto: Torben Klint (Foto: Torben Klint)

Til dette års Top 100 var fremtidens kunde i fokus.

Lone Strøm fra Statens it og Michael Moesgaard fra Dong Energy fortalte blandt andet om deres forventninger til it-leverandører.

Men blandt talerne var også Deloitte-partner Kim Gerner, videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen og Jesper Ritsmer Stormholt, nordisk direktør for Google Enterprise.

Læs her, hvad tre deltagere tog med fra Top 100 som den vigtigste lære.

Galler: Top 100 2010

Vibeke Nymann, IFS Danmark

"Nu kommer jeg selv fra et ERP-hus, og det var meget godt at blive bekræftet i, at beslutningstagerne er CIO's. Det er også den erfaring, vi selv har gjort os, når vi implementerer ERP-løsninger, at det er ikke et it-spørgsmål. Det er et forretningsspørgsmål."


Henrik Andersen, direktør for E-boks

"Jeg tager det ikke som et sted, man skal lære noget, hvis jeg skal være helt ærlig. Jeg synes, at det er et godt lille netværksarrangement, og jeg synes, at det er en prisværdig indsats, Computerworld gør for at holde liv i, at der bliver fokuseret mere på nogen, der performer.

"Det har selvfølgelig lidt at gøre med, at vi ligger i en performanceliga, der vandt sidste år, så derfor synes vi selvfølgelig, at det er lidt sjovt. Det er vel det."


Gutzon David Børglum, IBM Danmark

"Det må nok være Google. Selvom folk går rundt og fortæller, at cloud bare er gammel vin på nye flasker, så tror de på det. Og Jørgen Bardentfleth sagde også, da han modtog prisen, at de satser benhårdt på det."

"Så der er nogle leverandører og software-udbydere, som siger, at det er noget, der er kommet for at blive. Men for eksempel Michael Moesgaard fra Dong roste det ikke til skyerne. Så det er jo interessant, fordi det kommer på et tidspunkt."

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS