Deltagere på Top 100: Her er de vigtigste budskaber

Top 100 blev afviklet tidligere på ugen. Her var kåringer af dygtige it-virksomheder mikset med faglige indslag og oplæg. Computerworld spurgte et par deltagere, hvad dagens vigtigste lære var for dem.

Artikel top billede

Computerworld har spurgt en række Top 100-deltagere, hvad dagens vigtigste pointe var for dem. Foto: Torben Klint (Foto: Torben Klint)

Til dette års Top 100 var fremtidens kunde i fokus.

Lone Strøm fra Statens it og Michael Moesgaard fra Dong Energy fortalte blandt andet om deres forventninger til it-leverandører.

Men blandt talerne var også Deloitte-partner Kim Gerner, videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen og Jesper Ritsmer Stormholt, nordisk direktør for Google Enterprise.

Læs her, hvad tre deltagere tog med fra Top 100 som den vigtigste lære.

Galler: Top 100 2010

Vibeke Nymann, IFS Danmark

"Nu kommer jeg selv fra et ERP-hus, og det var meget godt at blive bekræftet i, at beslutningstagerne er CIO's. Det er også den erfaring, vi selv har gjort os, når vi implementerer ERP-løsninger, at det er ikke et it-spørgsmål. Det er et forretningsspørgsmål."


Henrik Andersen, direktør for E-boks

"Jeg tager det ikke som et sted, man skal lære noget, hvis jeg skal være helt ærlig. Jeg synes, at det er et godt lille netværksarrangement, og jeg synes, at det er en prisværdig indsats, Computerworld gør for at holde liv i, at der bliver fokuseret mere på nogen, der performer.

"Det har selvfølgelig lidt at gøre med, at vi ligger i en performanceliga, der vandt sidste år, så derfor synes vi selvfølgelig, at det er lidt sjovt. Det er vel det."


Gutzon David Børglum, IBM Danmark

"Det må nok være Google. Selvom folk går rundt og fortæller, at cloud bare er gammel vin på nye flasker, så tror de på det. Og Jørgen Bardentfleth sagde også, da han modtog prisen, at de satser benhårdt på det."

"Så der er nogle leverandører og software-udbydere, som siger, at det er noget, der er kommet for at blive. Men for eksempel Michael Moesgaard fra Dong roste det ikke til skyerne. Så det er jo interessant, fordi det kommer på et tidspunkt."

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job