Google tester selvkørende bil med kunstig intelligens

Søgeselskabet Google er i gang med at teste selvkørende biler, der med kunstig intelligens og helt uden menneskelig indgriben navigerer rundt i trafikken.

Artikel top billede

Det bliver svært at få øjenkontakt med føreren af Googles Prius-testbiler, for der er ingen. Dog sidder der en rutineret co-driver klar til at tage over, hvis den selvkørende kunstige intelligens skulle svigte.

Software-selskabet Google er for længst begyndt at søge forretningsområder uden for den søgemaskine, der hamrede selskabet ind på verdenskortet.
 
I sidste uge kom Google TV, og nu viser det sig, at Google også er i gang med at prøvekøre en bil, der kan navigere rundt i trafikken af sig selv. 
 
Læs også: Nu kommer Google TV: Internet på dit stuealter  
 
Det skriver The New York Times.
 
Seks førerløse Toyota Prius og en enkelt Audi TT har tilsammen kørt over 225.000 kilometer - svarende til 5,5 gange rundt om jorden - på californiske gader og stræder, hvor der kun har været sporadisk menneskelig kontrol over køretøjerne.
 
For i bilen sidder der en rutineret chauffør klar til at tage fat i rattet, hvis noget går galt med bilens kunstige intelligens. 
 
Styret af video og lasermåler
Chaufføren har en løn på 80 kroner i timen. Og han sidder i bilen sammen med en software-ekspert fra Google, der holder øje med, at alt kører lige så godt indvendigt som udvendigt.
 
For Googles selvkørende bil bliver styret af en kombination af et videokamera på bilens tag, GPS, WiFi, radar-sensorer og en laser-afstandsmåler.
 
De ydre apparaters registreringer bliver derefter sendt ned til bilens software, der behandler data og får bilen til at navigere rundt i trafik som eksempelvis San Franciscos bakkede gader og ude på byens vartegn, The Golden Gate Bridge.
 
Ruten er planlagt på forhånd, og bilerne kører op til fartgrænsen, som er preloadet i bilens database inden afgang. Bilens kørestil kan dog justeres til individuelt behov fra "forsigtigt" til "aggressivt", hvor en af forskellene er, hvordan bilen tager initiativer i trafikken. 
 
Ét uheld ved rødt lys
Google oplyser til The New York Times, at de førerløse biler kun har været udsat for ét enkelt uheld, og det skete, da en trafikant kørte op i den førerløse bil, der holdt for rødt lys.
 
Googles ambition med projektet er da også at øge sikkerheden på vejene, hvor i alt 1,2 millioner mennesker på verdensplan sidste år mistede livet i trafikuheld.
 
Manden bag de selvkørende biler, den 43-årige software-professor Sebastian Thrun fra Google, forventer, at de selvkørende biler med tiden kan halvere antallet af uheld i trafikken, fordi de selvkørende biler med deres 360 graders synsvinkel er i stand til at tage mere velovervejede beslutninger end mennesker.
 
Google erkender dog, at de selvkørende biler endnu kun er på forsøgsstadiet.

Der vil derfor gå mange år, før den første selvkørende bil kører af samlebåndet og hjem til din garage.

Læses lige nu

    Annonce

    Roskilde Universitet

    AV Tekniker

    Region Sjælland

    Paychex Europe

    Seniorudvikler til Danløn

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Admin By Request

    Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

    Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks