Artikel top billede

It-ordfører hos Socialdemokraterne, Yildiz Akdogan, vil kæmpe for, at Danmark for en særskilt it-minister. "Om it-ministeriet skal være permanent eller blot et overgangsministerium til at løse de mange samfunds- og erhvervsudfordringer med informationsteknologi, kan vi altid diskutere," siger hun.

S stræber efter at få en decideret it-minister

Socialdemokratiets it-ordfører mener, at Danmark bør få sig en it-minister, der kan koncentrere sig udelukkende om at integrere it-løsninger på tværs af regeringen.

Én minister for videnskab, teknologi og udvikling er ikke nok, hvis det står til Socialdemokratiets it-ordfører Yildiz Akdogan.

Minister i en minimumsperiode

Den socialdemokratiske it-ordfører hævder, at Danmark som minimum bør have en it-minister som overgangsfigur, der kan være med til at sikre it-implementering på tværs af en regerings mange forskellige ressort-områder.
 
"Om it-ministeriet skal være permanent eller blot et overgangsministerium til at løse de mange samfunds- og erhvervsudfordringer med informationsteknologi, kan vi altid diskutere. Man kunne eksempelvis forestille sig, at det bare skulle køre i en periode. Det er dog ekstremt vigtigt, at it bliver sat mere på dagsordenen meget snart," siger Yildiz Akdogan.
 
"Det er netop nu, vi skal have taget fat på at integrere it på tværs af flere forskellige ressortområder som eksempelvis sundheds-, erhvervs- og uddannelsesområdet. Det sker på ingen måde tilfredsstillende i dag, hvor vi stadig sidder og diskuterer kompetencer," fortsætter hun.
 
Hun mener, at den manglende it-integration på længere sigt truer Danmarks position som et ledende videnssamfund.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere