Din printer kan være fyldt med sikkerhedshuller

Din printer kan udgøre en langt større risiko, end du tror. Se her hvordan.

Artikel top billede

Læs også: Din arbejdsgiver bør forbyde din smartphone.

Computerworld News Service:  De fleste mener, at kontores printer er ganske uskadelig og ikke udgør nogen sikkerhedsrisiko. Men det er forkert.
 
Langt de fleste printere kan nemlig i dag kobles på det trådløse netværk.

Der findes endda printere, der kan køre på 3G-nettet, ligesom mange (stadig) er koblet på fastnettet, fordi de skal kunne modtage fax.
 
Der findes printer-modeller, der blokerer for adgang til bestemte porte.

Men der er ofte flere tusinder porte i en virksomheds printer-opsætning, at det er meget svært at blokere for de rigtige.
 
Og disse porte kan relativt anvendes af hackere til at bryde ind i virksomheden - eller endda til at kopiere alle prints, hvilket ofte kan røbe mange af en virksomheds forretnings-hemmeligheder.
 
Løsning: Sluk for printerens trådløse funktioner eller sørg for, at alle porte lukkes for alle, der ikke er særligt godkendte.

Der findes desuden gode værktøjer til overvågning af de åbne printer-porte.

Læs også: Din arbejdsgiver bør forbyde din smartphone.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job