Fagforeninger advarer mod den bærbare invasion

Bærbare computere er ved at erobrere hele pc-salget, også i erhvervslivet. Risikoen for skader ved brug af de mobile pc'er vokser simultant med den udvikling, advarer fagforeninger.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

"Det er forsat et stort og stigende problem, at man ikke har det, jeg kalder en fast computer, så man har noget, der er arbejdsmiljømæssigt i orden."

Sådan ser Svend-Erik Hermansen, der er faglig miljøsekretær i HK Privat, på den udvikling hen imod øget mobilitet som sker ude på arbejdspladserne og i det private, hvor bærbare computere erstatter de stationære. 

I mange år har danskerne købt computere til skødet frem for skrivebordet, når hjemmekontoret skal indrettes. Og i erhvervslivet blev den stationære pc overhalet af den bærbare som den mest solgte pc tilbage i 2006. Siden da er salget af bærbare computere kun gået fremad. 

Det er godt for fleksibiliteten og mobiliteten på arbejdspladsen, men skidt for ergonomien. 

"De er simpelthen for små i forhold til den måde man skal arbejde på for ikke umiddelbart at få ondt," siger Svend-Erik Hermansen om de mobile enheder.

Forbundssekretær i it-fagforeningen Prosa, Erik Klausen, deler bekymringen for brugen af de bærbare.

"Vi er helt enige i at bærbare computere er en ergonomisk katastrofe. De er fine til mindre opgaver, hvor folk trods alt ville få mere ondt i ryggen af at slæbe en stationær PC med sig rundt," siger han.

Ufleksibel opbygning

Erik Klausen mener, at den bærbares ufleksible opbygning, hvor placeringen af tastaturet bestemmer hvor skærmen skal være, og hvor harddiskens højde bestemmer tastaturhøjden, er resultatet af et kompromis, hvor brugerens velbefindende ikke er prioriteret højt.

"Og der taler vi både om ondt i ryggen, og i skuldre og håndled. Til kortere brug er der ikke noget galt i at sidde med armene låst ind til kroppen, og med hovedet bøjet nedad, som man gør med en bærbar. Men brugt som det primære arbejdsredskab i arbejdsdagen, er den helt gal," siger han.
 
Og ifølge Svend-Erik Hermansen fra HK Privat får folk mere og mere ondt.  Ifølge ham viser spørgeskemaundersøgelser foretaget af HK, at de 20 til 30-årige tæller flest, når det kommer til gener og smerter i forhold til arbejde og fritid.

"De bærbare er ikke nødvendigvis skyld i det, men vi kan se, at det fylder for meget. Når vi så går ned i smertedelen, kan vi se, at det må have en sammenhæng med blandt andet den her måde at arbejde på, hvor du ikke har nogen muligheder for at regulere arbejdsstillingen, som du kan med et almindeligt tastatur og en skærm," siger han.

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

SOS International

Platform Engineer – Team Lead

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

SOS International

Fagligt ambitiøs Scrum Master

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job