Ny Adobe Reader X er sikrere og enklere

Adobe har givet sin PDF-software en større overhaling. Både Reader X og Acrobat X er nu mere sikre og har enklere brugergrænseflader.

Artikel top billede

Her ses en ældre version af Acrobat.

Computerworld News Service: Adobe har udgivet en ny version af sin software til læsning af PDF-dokumenter med nogle større ændringer:

Reader X versionsnummereres nu i romertal, har en strammere sikkerhed og browserudgaven har en væsentligt reduceret brugergrænseflade. Adobes software til oprettelse af PDF'er, Adobe Acrobat, er ligeledes blevet opgraderet.

"PDF bruges overalt, og vi ønsker at sikre, at vi har det bedste værktøj til brug af og interaktion med PDF'er," siger Rick Brown, der er Adobes seniorproduktchef for Acrobat.

Ligesom chefer fra virksomheden tidligere har antydet, så er Reader X indlejret i en såkaldt sandkasse for at begrænse den adgang, som PDF-baserede scripts kan have til brugerens styresystem.

Det reducerer den angrebsflade, som PDF'er ellers typisk giver. PDF-læsere bruges i stigende grad af hackere som platform for angreb.

"Hvis der sker noget skadeligt i forbindelse med denne klientsoftware, så er du nu langt bedre beskyttet, da den kører i et sandkassemiljø," forsikrer Brown.

Ny grænseflade

Adobe vurderer, at 50 procent af alle PDF'er åbnes direkte i browseren. Visning af en PDF i en browser giver dog to sæt brugergrænseflader, da PDF-kontrolmulighederne er indlejret i browservinduet under browserens egne kontrolmuligheder.

Denne "indlejrede grænseflade" har været forvirrende for nogle af brugerne, særligt hvis de ønskede at udføre opgaver såsom at udskrive dokumentet, forklarer Brown.

Med den nye, minimale grænseflade kan grundlæggende funktionalitet - såsom udskrift, søgning eller navigering i dokumentet - foretages direkte fra browserens normale menupunkter eller genveje. "Der sker, hvad man forventer, så man ikke bliver forvirret," lover Brown.

Indtil videre har Adobe vist, at denne nye, minimale grænseflade fungerer sammen med browserne Firefox, Internet Explorer og Safari, men den er endnu ikke helt kompatibel med Chrome. Brugere, der savner den gamle tilgang, kan vælge at få vist den klassiske grænseflade i stedet.

Vil hoste PDF'er

Udover disse funktioner vil Adobe begynde at tilbyde en ny service via Reader, som vil gøre det muligt for brugerne at dele PDF'er ved hjælp af et websted hostet af Adobe.

Brown argumenterer for, at det kan være lettere at bruge denne service frem for at e-maile PDF'er, som er i risiko for at blive stoppet af firewalls, og som jo på normal vis vil forbruge lagerplads hos brugerne.

Denne service vil også tilbyde et sæt funktioner, der er svære at efterligne med e-mail såsom evnen til at generere rapporter over hvem, der har åbnet et dokument, og evnen til at indstille en tidsperiode, hvori dokumentet kan åbnes.

Sådan kommer Acrobat til at se ud

Samtidig med denne opgradering af Reader har Adobe også givet sit PDF-flagskab en overhaling. Adobe Acrobat har også fået versionsnummerering i romertal, hvor den nye version hedder Adobe Acrobat X.

En af de større nye funktioner hedder Actions. Den gør det muligt for administratorer at opsætte et tilpasset workflow, som vejleder brugeren gennem en række handlinger i processen med at oprette PDF'er. Eksempelvis kan en organisation opsætte en Action for at rense PDF'er for metadata, før de udgives.

Acrobat X gør øget brug af Adobe Flash. I løbet af de sidste få opdateringer har Adobe udvidet PDF'er til at kunne indeholde ikke blot tekst og billeder men ligeledes lyd, video, 3D-billeder og anden medieindhold.

Til denne nye udgivelse af Acrobat medfølger et antal Flash-skabeloner, der kan bruges som interaktive indholdsfortegnelser i PDF'er med varieret indhold. Avancerede brugere kan anvende udviklingsmiljøet Adobe Flex til at bygge endnu flere specialtilpasninger, fortæller Brown.

Acrobat er fuldt ud integreret med Microsoft SharePoint, hvilket gør det muligt for Acrobat-filer at nyde godt af alle de samme privilegier som Microsoft Office-filer, påpeger Brown.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job