EU vil have klarlagt cloud-udfordringerne

IBM Research i Haifa i Israel skal lede forskningen, som skal undersøge sikkerhed og dataportering.

Artikel top billede

Computerworld News Service: EU vil give godt 117 millioner kroner til et forskningsprojekt, der skal undersøge nye teknologier i forbindelse med cloud computing heriblandt data-mobiliteten og sikker adgangskontrol.

Projektet ved navn Vision Cloud (Virtualized Storage Services Foundation for the Future Internet) vil køre over tre år og ledes af IBM's forskningsteam i Haifa i Israel.

Andre deltagere inkluderer Siemens, SAP samt National Technical University of Athens og det internationalt orienterede Swedish Institute of Computer Science.

Projektet vil takle nogle af hovedproblemerne ved cloud-storage, oplyser Hillel Kolodner, der er forsker ved IBM Haifa og chefarkitekt for Vision Cloud. Et af de problemer handler om at tilføje metadata til et storage-objekt såsom en video.

Forskerne vil også udforske koncepter såsom beregningsmæssig storage, hvor et program - et såkaldt storelet - kan køre i et storage-system og eksempelvis ved hjælp af teknikker til talegenkendelse analysere en videos lydspor og udtrække en transskription af, hvad der bliver sagt i videoen.

Et skridt videre i samme retning ligger indholds-centrisk storage, hvor storage-systemet automatisk leverer en sådan transskription, når nogen forespørger en video, fortæller Kolodner.

Undersøger adgangs-kontrol

Projektet vil også undersøge andre avancerede funktioner til cloud-storage såsom fleksibel og sikker adgangskontrol.

En virksomhed ønsker eksempelvis at distribuere en video til deltagerne af en bestemt konference, men ønsker ikke at give disse mennesker adgang til virksomhedens øvrige netværk.

Projektet vil undersøge, hvordan en sådan video kan deles sikkert under sådanne vilkår samtidig med at være tilgængelig fra enhver form for enhed, fortæller Kolodner.

Det sidste fokusområde er data-mobilitet og -federation. Når en virksomhed skifter leverandør af data-services, er det vigtigt at kunne flytte sine data fra den ene til den anden leverandør uden vanskeligheder.

Som det er nu, er en virksomhed, der ønsker at flytte sine data, nødt til at downloade alle dataene til et lokalt lager og derefter uploade dem til den nye leverandør.

Vision Cloud-projektet sigter efter at udvikle et system, der eksempelvis gør det muligt for en virksomhed at lagre nye dokumenter hos den nye leverandør samtidig med at have adgang til de gamle data hos den gamle leverandør, indtil hele migrationen er overstået.

"Hele tiden, mens dette står på, vil virksomheden have adgang til alle sine data, nye som gamle," fortæller Kolodner.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S