Ommer: Derfor udbyder Skat it-kontrakt igen

Først sendte Skat udbudsmateriale ud om it-konsulentydelser på en halv milliard kroner. 60 ansøgte, men nu udsender Skat nyt udbudsmateriale. Læs hvorfor.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: Skattefar lokker igen it-konsulenter med halv milliard

Skat genudbyder nu en kontrakt på it-konsulentydelser til en værdi af en halv milliard kroner. 60 leverandører nåede at sende deres bud ind, men nu sender Skat altså nyt udbudsmateriale ud.

"Vi stoppede processen, inden den rigtigt var kommet op at køre og skrev til leverandørerne, at vi ville vende tilbage. Og nu kan man sige, at det er genåbnet," siger kontorchef Klaus Heide fra Skat.

Hvorfor stoppede I processen i første omgang?

"Det gjorde vi, fordi vi fandt ud af, at det var for uklart formuleret nogle steder.

Der var et meget stort antal ansøgere. Og når man ligesom ikke har tilstrækkelig præcist materiale, ville det være vanskeligt at foretage en fair og rimelig evaluering og udvælgelse af leverandører," siger Klaus Heide.

Formuleringstekniske plan

Kontorchefen oplyser, at Skat ikke har modtaget klager over det første udbudsmateriale, men at man blev overrasket over, at hele 60 leverandører bød ind.

Overordnet er udbudsmaterialet det samme, oplyser kontorchefen.

"Men det er skrevet tydeligere, så vi er bedre i stand til at udvælge prækvalifikationsansøgere og senere kontrakter på et klart og tydeligt grundlag.

Det er på det formuleringstekniske plan, at der er ændringer," siger Klaus Heide.

Han forklarer, at hvis Skat ikke gjorde det om, ville man potentielt stå med et stort antal ansøgere, som man ikke kunne vælge imellem.

Ikke leve i bakspejlet

Ærgrer I jer ikke over, at I ikke gjorde det godt nok fra starten?

"Man kan jo ikke leve livet i bakspejlet. Man kan altid sige bagefter, hvad vi skulle have gjort. Og kloge sig på det. Vi havde jo ikke set 60 ansøgere før."

Men omvendt. Det var et udbud til omkring en halv milliard kroner?

"Jo."

Læs også: Skattefar lokker igen it-konsulenter med halv milliard

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Driftsstærk IT-profil

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Steen Nyrup Pedersen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Cyber Security Consultant hos Trifork A/S. Han er uddannet IT-Teknolog og er professionsbachelor i IT-sikkerhed. Nyt job
Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Dennis Kobberø Nagy som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med flere andre fagområder - bla. har han været forsikringsrådgiver og rekrutteringskonsulent. Nyt job