82 websites lukkes for krænkelse af ophavsret

To af USA's offentlige myndigheder har fået rettens ord for at kunne beslaglægge domænenavnene for 82 websites, der anklages for at sælge produkter, der krænker ophavsretten.

Artikel top billede

Myndighederne trækker stikket til websites, der handler med kopivarer.

Computerworld News Service: Dommerkendelser fra domstole i otte amerikanske delstater samt Washington, D.C. har gjort det muligt for USA's justitsministerium og afdelingen Immigration and Customs Enforcement under Department of Homeland Security at lukke for 82 websites heriblandt Torrent-finder.com, DVDscollection.com, Sunglasses-mall.com og NFLjerseysupply.com, oplyser talsmænd fra de to myndigheder.

Sagen har i nogle dage været i nyhederne, men det var først mandag, de to myndigheder talte om sagen under et pressemøde.

"Med beslaglæggelserne i dag sætter vi en stopper for salget af tusindvis af kopivarer," siger USA's justitsminister, Eric Holder.

Blandt kopivarerne er musik, film og håndtasker.

"Hermed afskærer vi pengestrømmen til de, der søger at profitere fra salget af ulovlige varer ved at udnytte andres ærlige arbejde. Og netop som juleindkøbssæsonen går i gang, minder vi samtidigt forbrugerne om at udvise forsigtighed, når de leder efter en god handel og rabatter på nettet.

Kort sagt: Hvis en handel virker for god til at være sand, så er den det sikkert også."

Den digitale borgerrettighedsgruppe Center for Democracy and Technology sætter spørgsmålstegn ved, om beslaglæggelserne er lovlige, idet websitenes ejere hverken har fået nogen advarsel eller mulighed for at bekæmpe afgørelserne i retten.

Beslaglæggelserne rejser bekymringer om krænkelse af ytringsfriheden, som er beskyttet af den amerikanske forfatning, siger David Sohn, der er Center for Democracy and Technologys senior juridiske rådgiver.

En statut angående amerikansk ophavsret gør det lovligt for politiet at beslaglægge "enhver ejendom," der bruges til ophavsretskrænkelse, men politiet har som regel kun brugt denne statut til at beslaglægge produktionsudstyr.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos