IE9-beta downloadet i millionvis - men trues af Google

Betaversionen af Internet Explorer 9 er blevet downloadet millioner af gange på blot 10 uger. Alligevel rykker Google nærmere.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Siden beta-versionen af IE9 blev afsløret for 10 uger siden, har brugerne af Windows 7 og Vista downloadet den mere end 15 millioner gange, fortalte Microsoft i denne uge.
 
IE9 blev downloadet to millioner gange i løbet af de første 48 timer, den var tilgængelig, og 13 millioner gange derudover.

De mange downloads har fundet sted, selv om den stadig kun udgør mindre end en halv procent af det internationale marked for web-browsere. 
 
De 15 millioner downloads repræsenterer 0,38 procent af verdens totale browseranvendelse og udgør kun en promille i forhold til de anslåede 240 millioner Windows 7-brugere (IE9 findes kun til Vista og Windows 7). 
 
Mistet fodfæste
Microsoft har mistet en smule fodfæste på browsermarkedet i november, hvor virksomheden ifølge Net Applications sad på 58,3 procent af brugerne, sammenlignet med 59,2 procent måneden inden.
 
Det er tilsyneladende konkurrenten Google Chrome, der har overtaget en del af Microsofts tabte brugerbase med en stigning i markedsandelen fra 8,5 procent til 9,25 procent på bare en måned.
 
Trods Internet Explorers fortsatte nedgang på browsermarkedet, så er Microsofts marketing director, Roger Capriotti fuld af optimisme i sit blogindlæg om emnet, hvor han både henviser til milepælen med de 15 millioner downloads og til nye tal, der viser, at virksomhederne er på vej fra IE6 og over til IE8. 
 
Sværger til IE6
Virksomhedskunderne har i mange tilfælde vægret sig for at opgive IE6, selv om browseren både er totalt uddateret og fuld af sikkerhedshuller.

Afhængigheden af IE6 i forhold til at køre specifikke applikationer er måske endda med til at afholde nogle virksomheder fra at opgradere fra Windows XP til Windows 7.
 
Roger Capriotti ser dog fremskridt på den front, og han fortæller, at den kommercielle anvendelse af IE6 er nede på 10,3 procent, "det mindste nogensinde," og betydeligt mindre end den generelle markedsandel for IE6, der ligger på 13,66 procent.
 
"Efterhånden som vi graver dybere ned i data, så er vi glade for at opdage, at brugsmønstret for IE6 er konsistent, lige meget hvor mange ansatte der er i organisationen og uafhængigt af host-styresystemet," skriver han.
 
"De små og mellemstore virksomheder går forrest i forhold til at droppe IE6, og nu er selv de største virksomheder med over 50.000 ansatte begyndt at følge trop - bare 12,1 procent af al internetaktivitet i den slags organisationer sker via IE6. Mens XP-brugen stadig spiller en rolle for IE6's popularitet, så er langt størstedelen af de kommercielle XP-maskiner allerede blevet opgraderet til IE7 eller IE8. Mindre end 20 procent af internetaktiviteten på kommercielle XP-maskiner kommer fra IE6," fortæller han.
 
I mellemtiden er den kommercielle anvendelse af IE8 steget til 34,1 procent, og i det hele taget er "brugen af IE8 steget med 0,74 på verdensplan i november," skriver Roger Capriotti.

Nedgangen for Internet Explorer må derfor tilskrives brugere, der dropper IE6 og IE7 til fordel for konkurrerende browsere som for eksempel Google Chrome.
 
Firefox mistede også markedsandele i november med et fald fra 22,83 procent til 22,75 procent.

Den eneste ikke-Google-browser, der har vundet andele på tværs af versioner, er Apples Safari, som rykkede fra 5,36 procent til 5,55 procent.
 
Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

    Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S