Artikel top billede

Ericssons formand trækker sig

Ericssons mangeårige og magtfulde formand er på vej ud af selskabet.

Ericssons mangeårige bestyrelsesformand, Michael Treschow, er på vej ud af virksomheden, som han vil forlade, når der er blevet fundet en værdig afløser.

Hans endelige exit vil dog først finde sted i løbet af 2012, hvis ikke den rette kandidat er blevet fundet inden Ericssons kommende generalforsamling, der finder sted i april.

Michael Treschow har været bestyrelsesformand for Ericsson i ni år.

"Ni år er lang tid, og Ericsson er i god stand, så det er det rigtige tidspunkt til at give en anden mulighed for at overtage ansvaret," siger han til Financial Times.

Software- og servicehus
For ham er Ericssons hovedudfordring netop nu at få gennnemført det strategiske fokus-skifte fra hardware og til software og services.

Det er en transformation, som mange af de store it-selskaber netop nu er i gang med - blandt andre HP og Dell. Det kan du læse mere om her.

Strategiskiftet er ifølge Michael Treschow helt afgørende, hvis Ericsson skal modstå de prisbillige kinesiske konkurrenter på markedet for produktion af udstyr til tele-branchen, som netop nu buldrer frem.

"Jeg tror på, at Ericsson kan bibeholde sin ledende markedsposition - ikke mindst når man ser, hvor godt Ericsson har navigeret gennem finanskrisen," siger han.

Samtidig peger han på den nye hovedudfordring for selskabet.

"Der er en ny udfordring fra kineserne, og det er langt fra ovre endnu," siger han til Financial Times.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere