Frygt for skævmåling af elevers it-færdigheder i PISA

At måle elevernes it-kompetencer i PISA-målinger er slet ikke nok. En gennemgribende forandring af folkeskolen er derimod vejen frem, mener it-brancheforeningen ITB.

Artikel top billede

(Foto: Tegning: Lene Sekjær)

Læs også: Danske elevers it-færdigheder bliver kortlagt i PISA

Når danske elevers it-kompetencer for første gang nogensinde bliver målt i forhold til 15 andre OECD-landes it-færdigheder til sommer i den såkaldte PISA-undersøgelse, er det ikke uden en vis skepsis. 

Blandt andre brancheforeningen IT-Branchen (ITB) frygter, at resultaterne fra PISA-undersøgelsen om it-kompetencerne kommer til at stå alene.

"PISA-undersøgelserne er jo ikke svaret på alt - og heller ikke på it-færdighederne," fastslår formand for ITB's forsknings- og uddannelsesudvalg, Lars Johansson.

ITB-formanden har ligesom andre ingen kendskab til, hvordan Danmark kommer til at klare sig i OECD's PISA-undersøgelse om it-kompetencer, da resultaterne først bliver offentliggjort i juni 2011.

It ind på en anden måde

Han mener dog, at PISA-undersøgelserne kan komme til at give et skævt billede af danske skole-elevers it-kompetencer, fordi undersøgelsen ikke tager højde for en lang række ting som eksempelvis, hvordan it kan bidrage til tværfaglig viden.

Netop den tværfaglige viden og måde, hvorpå it kan bidrage til arbejdsmæssige kompetencer i samarbejde med andre over netværk senere i voksenlivet, er et springende punkt i ITB's argumentation for at hæve it-overliggeren i folkeskolen.

"It skal ind på en helt anden måde end i dag. Det er langt fra nok, at der står computere ude i klasselokalerne. Eleverne skal lære, hvordan de kan bruge computerne. Ellers ender vi med at tabe konkurrencen mod andre it-lande," siger Lars Johansson om den måde, som eleverne lærer om it  på i dagens folkeskole.

De mest grundlæggende kompetencer skal således ifølge ITB således læres i folkeskolen, udnyttes i gymnasiet og finjusteres på universiteter og i de mellemlange uddannelser, lyder opfordringen.

En stor forandringsopgave forude

Derfor slår Lars Johansson et slag for, at undervisningsområdet generelt har en stor forandringsopgave i hele den måde, som der bliver undervist på i dag.

"Der er ingen tvivl om, at lærerne skal efteruddannes, ellers ved eleverne mere om it end deres lærere. Dermed kan man også let forestille sig, at folkeskolen skal ændre sig markant mod en mere it-venlig holdning, selv om de pædagogiske principper skal fastholdes," siger ITB-formanden.

Ved at eleverne lærer at bruge computere og internettet, vil mange elever blive selvhjulpne og kunne håndtere opgaveløsning på egen hånd med alverdens informationer for fødderne.

Tag bilen i stedet for at gå

Men de skal ifølge Lars Johansson have hjælpe til at lære, hvordan de tæmmer og kan bruge de mange informationer.

"Både elever og lærere skal forstå, at it er et helt almindeligt medie, der eksempelvis kan hjælpe med at forstå, hvad forskellige ord betyder," siger han.

Han afviser, at gammeldags ordbøger er "gode nok" til den slags opgaveløsninger.

"Jeg går jo heller ikke på arbejde, selv om jeg kunne. Det er noget mere effektivt at tage bilen," lyder det fra Lars Johansson.

Læs også: Danske elevers it-færdigheder bliver kortlagt i PISA

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S