Danske elevers it-færdigheder bliver kortlagt i PISA

For første gange nogensinde bliver danske skoleelevers it-kompetencer målt i forhold til elever i andre lande i en kommende PISA-undersøgelse. Målingen kommer efter endnu en gang it-bøvl.

Artikel top billede

Med gårsdagens offentliggørelse af OECD's (Organisationen for økonomisk samarbejde og udvikling) såkaldte PISA-undersøgelse om 15-årige elevers kompetencer inden for læsning, matematik og naturfag i 70 lande må it-interesserede se langt efter skole-elevernes digitale kompetencer.

For den undersøgelse kommer nemlig først i juni 2011, skriver OECD på sin hjemmeside.

Undersøgelsen om it-kompetencer og - kendskab er den første nogensinde i PISA-regi, og 6.000 danske elever er med i puljen, bekræfter Niels Egelund, formand for PISA-konsortiet i Danmark til Computerworld.

Mere it-bøvl i folkeskolen

Modsat gårsdagens PISA-undersøgelse med deltagelse af 65 OECD-lande er der kun 16 deltagende lande med i undersøgelsen af it-kompetencerne.

Det skyldes ifølge Niels Egelund, at undersøgelsen omfatter både spørgsmål og en digital test, hvor langt fra alle lande er rustet med så solide bredbåndsforbindelser, at de kan deltage i testen.

Danmark testede skoleeleverne i foråret 2009 i PISA-regi, og sideløbende med alle problemerne med digitale eksamener var der også problemer med Flash-playeren i PISA-undersøgelsen. 

Det betød, at flere elever måtte tage testen igen 14 dage efter. 

"Problemerne med PISA-testen og de digitale eksamener havde dog intet med hinanden at gøre," fortæller Niels Egelund fra PISA-konsortiet i Danmark.

Ingen andre lande oplevede de samme problemer, da Danmark var det første land, og man siden fik styr på problemet i de 15 andre deltagerlande, fortæller han.

Mister du tidsfornemmelsen?

De spørgsmål, som danske og udenlandske elever skal besvare omkring it-færdigheder i PISA-undersøgelsen, går blandt andet på elevernes tidsmæssige brug af computere derhjemme og i skolen samt deres holdninger omkring at arbejde med computeren.

Eleverne skal eksempelvis tilkendegive om de er enige eller uenige i udsagn som "Jeg mister tidsfornemmelsen, når jeg arbejder på computeren".

PISA-undersøgelsen har indtil videre udelukkende haft fokus på læsning, matematik og naturfag, hvor der også deltager 6.000 danske skole-elever i 15 års alderen.

Tidligere har PISA også undersøgt elevernes computerforbrug.

Og der viste undersøgelsen, at danske elevers forbrug foran hjemmets nye husalter var faldende.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    AGITO Medical A/S

    IT Operations Lead

    Nordjylland

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura