Telia-topchef: Vi ruller 4G hurtigt ud fra maj

Interview: Det kommer til at gå stærkt med udrulningen af 4G-mobilt bredbånd til maj næste år, fortæller administrerende direktør Jesper Brøckner fra Telia.

Artikel top billede

Han kom først. Telia lancerer torsdag 4G-mobilnet i København, Aarhus, Aalborg og Odense. Foto: Ernst Tobisch (Foto: Ernst Tobisch)

Læs også: Nu er det her: Telia lancerer 4G i Danmark

Tager fart i maj

Telia har i første omgang fokuseret på at få de største byer med, men inden udgangen af 2011 skal 75 procent af befolkningen være dækket af 4G-mobilt bredbånd, der baserer sig på den såkaldte LTE-teknologi.
 
Det store ryk kommer ifølge Jesper Brøckner til maj næste år.
 
Årsagen er, at IT- og Telestyrelsen fra dette tidspunkt tillader teleselskaber at benytte hvilken som helst teknologi i deres 900 og 1800 megahertz-frekvensbånd.
 
Telias netværk er baseret på 1800 megahertz-frekvensbåndet, som kræver, at afstanden mellem mobilantenner skal være kortere, end hvis det var 900 megahertz-frekvenser, som TDC og Telenor oprindeligt har bygget deres net efter.
 
"Vi har måttet bygge langt flere sites, hvilket har kostet langt flere penge og har været lidt af en hæmsko, men det bliver en fordel nu, hvor vi får softwaren ud på de her 1800-sites," forklarer Jesper Brøckner.
 
Mens Telia udbygger sit 4G-net, fortsætter selskabet også med udbygning af 3G-nettet, der skal dække 98 procent af befolkningen ved udgangen af 2011. 

Hang i håndbremsen

Jesper Brøckner erkendte under præsentationen af 4G, at Telia har "hængt i håndbremsen" i forhold til 3G, fordi selskabet kom sent i gang med at udbygge nettet.
 
"Vi har måttet leve med, at nogle peger fingre og annoncerer, at de er bedst i test, og vi ikke har været blandt de to foretrukne, men vi ønsker at blive den foretrukne. Derfor er dette det første skridt, mens det andet er at få den bedste dækning hurtigt i Danmark. Jeg tror godt, at vi kan tage den titel på os ved udgangen af 2011," siger han.
 
Telia-topchefen regner med, at det i første omgang bliver nogle helt bestemte erhvervssegmenter, der tager 4G i brug.

Han fremhæver som eksempel fotografer, der har behov for en hurtig sende-hastighed, når de skal sende billederne af sted.
 
Computerworld så en demonstration af et 4G-modem i Telias butik på Amagertorv i det indre København, hvor modemet hentede med 40,6 megabit og sendte med 24,4 megabit. Hastigheden er dog afhængig af, hvor mange brugere der er koblet på mobilantennen.

Læs også: Nu er det her: Telia lancerer 4G i Danmark

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Flådeprogrammets Program Management Office søger en Risk Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job