SAP lapper stort antal sikkerhedshuller

SAP på trapperne med meget stort antal sikkerhedsopdateringer til NetWeaver og Business Suite.

Artikel top billede

Computerworld News Service: SAP er klar med et "betydeligt antal" sikkerhedsopdateringer til virksomhedens Business Suite-applikationer og NetWeaver middleware-platform.
 
Det kommer efter en "omfattende gennemgang af 280 millioner kodelinjer ved hjælp af nye og forbedrede kodescanningsværktøjer," lyder det fra virksomheden.
 
Udrulningen sker som en del af SAP's månedlige patch-dag, fortæller virksomhedens talsmand Andy Kendzie i denne uge. 
 
Lang række opdateringer
På grund af der stigende antal cyberangreb rettet mod virksomheder har SAP taget ekstraordinære skridt i forbedringen af sikkerheden, siger virksomheden.

Det nye sikkerhedsniveau gjorde det ifølge SAP nødvendigt med en lang række opdateringer.
 
Virksomheden har udgivet et whitepaper til at hjælpe kunderne med installationen af de nye opdateringer, fortæller SAP.

Derudover kan mange af opdateringerne "implementeres automatisk ved hjælp af SAP Note Assistant eller en række andre tjenester fra SAP Active Global Support, heriblandt SAP EarlyWatch Alert og SAP Security Optimization Services," tilføjer selskabet.

Support-teams står desuden standby. 
 
Andre leverandører, som SAP's rival Oracle, tilbyder relativt detaljerede informationer om sikkerhedsopdateringer på deres almindelige hjemmeside, trods det at opdateringerne i sig selv findes bag en firewall.
 
SAP forsøger at "kommunikere med kunderne på en direkte og gennemsigtig måde," når det handler om sikkerhedsspørgsmål, skriver virksomheden i en udtalelse.
 
Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS