SKI's bestyrelsesformand: Vi handlede ansvarligt

SKI's bestyrelsesformand mener ikke, at bestyrelsen har svigtet sit lovpligtige ansvar i sagen om udbudskaos.

Artikel top billede

Foto: Wynand van Niekerk.

Læs også: Efter SKI-kaos: Bestyrelsen risikerer erstatningskrav

Bestyrelsen for SKI risikerer at få en erstatningssag på halsen, som følge af det kaos, der blev udløst, fordi organisationen ikke havde styr på udbudsjuraen.

Det vurderer eksperter, men bestyrelsesformand Jørgen Clausen afviser, at bestyrelsen har svigtet sit ansvar.

"For det første er det hele en rigtig beklagelig situation," fastslår Jørgen Clausen.

Derefter forklarer formanden, der til daglig er stadsdirektør i Odense Kommune, at SKI-bestyrelsen handlede, da uregelmæssigheder kom til bestyrelsens kendskab.

"Da vi bliver bekendt med dybden af de her problemstillinger, så handler vi også. Det følger af ansvaret for bestyrelser ifølge aktieselskabsloven. Som ansvarlig bestyrelse skal man handle, når man er vidende om problemstillinger. Det har vi gjort."

Det er for nylig, at I handlede?

"Ja, det svære i det her er, at Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen kommer med en vejledende udtalelse (umiddelbart efter nytår, red.). Det er ikke en kendelse. Styrelsen kommer med sin fortolkning af et temmelig indviklet regelsæt omkring en række forskellige udbud.

Der har været masser af diskussioner, omkring hvordan de her regler skal fortolkes. Det er ikke nagelfast jura. Og nu kommer Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen så med sin vejledende udtalelse om, hvordan den opfatter juraen på det her område.

Så vi siger: 'Ok, når vi kommer så tæt på, hvordan det her skal fortolkes, så vælger vi at rette ind i forhold til den fortolkning.'

Man kan sige, at alternativet kunne være: 'Det, mener vi ikke, er rigtigt. Så vi er indstillet på at køre en sag på det'," forklarer Jørgen Clausen.

Udbudsforretning for milliarder 

Kan du forstå, hvis folk udefra ikke forstår, hvorfor et aktieselskab, der omsætter for 13 milliarder kroner om året udelukkende på udbud, ikke har styr på udbudsreglerne?

"Det er måske lidt hårdt at sige. Jo, jeg kan godt forstå det. Sagtens. 

Jeg synes bare, at der skal en tilføjelse. Nemlig at der har været meget tvivl om, hvordan man skal fortolke regelsættet.

Hvis du spørger ude i markedet, så vil du høre, at folk er lidt fortvivlede og siger, 'hvordan er det egentlig, vi skal agere med de her regelsæt?'

Det er ikke for at bruge det som en undskyldning. Det er bare for at sige, at så let er det heller ikke."

Hvem har så ansvaret for de uklare regler?

"Det er noget, der ligger i både den danske fortolkning og EU-reglerne.

Men der er ingen tvivl om, at der er meget store transaktionsomkostninger forbundet med udbud på begge sider - leverandør og kunde. Og kunne man minimere det, så kunne det være rimelig fornuftigt for det danske samfund.

Det er også derfor, at vi vil kigge på, hvordan vi gør det så let som muligt at være både udbyder og byder. Det er noget af en udfordring, når regelsættet er så tungt," siger bestyrelsesformanden.

Læs også: Efter SKI-kaos: Bestyrelsen risikerer erstatningskrav

Annonce

Patent- og Varemærkestyrelsen

Infrastrukturspecialist - byg bro mellem cloud og datacenter

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til vores supportteam i Hvidovre

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S