It-mand finder hul i Chrome: Får stor dusør af Google

Google har udbetalt den hidtil største dusør til en udvikler, der har fundet sårbarheder i Chrome.

Artikel top billede

Google har med omgående virkning lukket 16 sårbarheder i Chrome og er vældig tak skyldig til udvikleren Sergey Glazunov, der opdagede en af de mest kritiske sårbarheder.

Det har nu udløst den hidtil største dusør, som Google hidtil har udbetalt, for oplysninger om en enkelt sårbarhed, nemlig 3.133 dollar - knap 18.000 kroner.

Sårbarhederne, som sikkerhedsopdateringen 8.0.552.334 har rettet, eksisterede en lang række steder - blandt andet i udvidelses-support, den indbyggede PDF-læser og andre steder.

 
En kritisk sårbarhed
13 af sårbarhederne er klassificeret som 'high,' der er Googles næst-voldsomste klassificering. To blev klassificeret som 'medium,' mens en enkelt er klassificeret som den alvorligste kategori, 'critical.'

Den sidstnævnte var den, som Sergey Glazunov opdagede. Han bliver den første nogensinde, der modtager Googles største dusør, der hedder "elite Chromium Security Reward,' som gives for opdagelsen af kritiske sårbarheder.

Topdusørens størrelse blev hævet sidste sommer fra de oprindelige 1.337 dollar - omkring 8.000 kroner. Det skete under en uge efter, at Mozilla hævede dusøren for at finde bugs i Firefox til 3.000 dollar.

I alt modtager Sergey Glazunov 7.470 dollar - knap 43.000 kroner - for opdagelsen af i alt 16 sårbarheder.

Gårsdagens sikkerhedsopdatering er den tredje, siden Google opdaterede Chrome i begyndelsen af december.

Kører man Chrome på Windows, Mac OS X eller Linux kan man downloade Chrome 8 fra Googles website. Kører man allerede Chrome, vil opdateringen ske automatisk.

Annonceindlæg fra DE-CIX

Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job