Microsoft skruer bissen på i CRM-markedet

Microsoft øger konkurrencen med Salesforce.com og Oracle med udgivelsen af online-platformen til kundestyring, Dynamics CRM Online.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft meddelte mandag, at Dynamics CRM Online nu er tilgængelig i 40 markeder verden over, hvilket bringer virksomheden i tættere konkurrence med Salesforce.com og Oracles CRM on Demand.

I håbet om at snuppe kunder fra begge disse konkurrenter tilbyder Microsoft et antal økonomiske incitamenter til at skifte.

Nye kunder, der underskriver kontrakten før 30. juni, skal herhjemme betale 229,25 per bruger per måned.

Det skal sammenlignes med henholdsvis 360 og 695 kroner per bruger per år for Salesforce.coms Professional- og Enterprise-versioner.

Microsoft tilbyder også indtil 30. juni nye kunder "i de fleste markeder" op til 1.110 kroner per bruger som modvægt til omkostningerne ved at migrere til CRM Online. Der vil også være gratis prøveperioder.

CRM Online er baseret på Microsofts normale Dynamics CRM 2011, som har været i beta i et stykke tid nu og vil blive tilgængelig 28, februar.

Skal vinde på integration

Den globale tilgængelighed af CRM Online samt muligheden for integration med Microsofts software til produktivitet og samarbejde "kommer til at hæve det generelle konkurrenceniveau inden for CRM," siger Brad Wilson, der er general manager for Microsoft Dynamics CRM, i et interview.

"Den største værdi ved CRM 2011 er, at dette produkt er designet til salgspersonen og ikke til ledelsen," siger Ray Wang, der er direktør for og ledende analytiker hos Constellation Research.

CRM Onlines funktioner såsom dyb integration med Outlook samt mobile egenskaber er afgørende for salgspersonalets daglige arbejde, tilføjer han.

CRM 2011 svarer ikke fra funktion til funktion til Salesforce.com, men "det er sammenligneligt fra salgspersonens perspektiv i forhold til hvad, der er behov for."

En anden mulig fordel er, at Microsoft tilbyder lokale udrulninger, hvilket Salesforce.com ikke gør, tilføjer han.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS