Danskerne er europamestre i nethandel

Danske nethandlere var dem, der i 2010 brugte det største beløb på nethandel blandt en række europæiske lande. Læs her, hvor meget danskerne e-handler.

Artikel top billede

12.310 kroner.

Så meget brugte danske nethandlere i gennemsnit i 2010, og det giver os førertrøjen foran 10 andre europæiske lande, viser en ny rapport iværksat af Kelkoo og udarbejdet af Centre for Retail Research.

Danskernes købelyst væltede dermed Storbritanien af førstepladsen, som nu må se sig forvist til en andenplads med 11.297 kroner i gennemsnit.

"De danske salgstal for e-handlen forventes at fortsætte med at stige i løbet af næste år. I 2011 vil vi se e-handlen overtage en betydelig markedsandel af detailhandlen i Danmark, og ud af én krone vil otte ører i gennemsnit blive brugt på e-handel," forklarer Bo Jensen, country manager hos Kelkoo.

Men selvom danskerne er glade onlinehandlere, så har de stadig ikke fået øjnene op for at handle dagligvarer på nettet. Det kan du læse mere om her: Danskerne aner intet om net-supermarkeder.

Bronze i e-handel per indbygger

Fordeles den samlede danske e-handel ud per dansker, er vi også særdeles godt med i Europa.

E-salget per indbygger i Danmark er på 6.086 kroner, og det giver os en tredjeplads, kun overgået af Storbritanien med 6.421 kroner og Norge med 6.346 kroner.

I den anden ende af skalaen finder man Polen med 653 kroner og Italien med 1.296 kroner per indbygger. Det skyldes blandt andet den forholdsvis lave internetadgang i disse lande og det umodne onlinemarked.

To-cifret vækst i 2011

I 2010 endte det samlede danske onlinesalg på 33,5 milliarder kroner, og det er en stigning på 17 procent i forhold til 2009.

Den tendens vil fortsætte i 2011.

"Vi forudser, at danske netbutikker vil opleve en gennemsnitlig stigning i onlinesalget på 16 procent i år," konkluderer Bo Jensen.

Dermed rykker onlinehandel betydeligt mere end den generelle detailhandel, der står til en stigning på kun 1,4 procent.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    PensionDanmark

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Octocube Games ApS

    CIFI Developer

    Region Sjælland

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen