Apple er verdens tredjestørste pc-leverandør - eller?

Nye tal fra Canalys sætter Apple på en tredjeplads på listen over verdens største pc-leverandører. Hvis man vel at mærke tæller et helt bestemt produkt med som en "pc."

Artikel top billede

Computerworld News Service: Tal fra analysefirmaet Canalys viser, at Apple nu er verdens tredjestørste pc-leverandør.

Apple endte med en andel på 10,8 procent af pc-markedet i 2010's fjerde kvartal, hvor virksomheden solgte 11,5 millioner enheder, sammenlignet med 3,4 millioner solgte enheder i 2009's fjerde kvartal.

Det svarer til en vækst på 241 procent.

Apples placering - bag HP og Acer men foran Dell og Lenovo - er resultatet af et stærkt salg af iPad og Mac og god vækst i Asien-Stillehavsområdet, siger Canalys.

Senioranalytiker hos Canalys, Daryl Chiam, forsvarer beslutningen om at inkludere salget af tablet-pc'er - omtalt som 'pads' - i tallene. Det er håbløst at argumentere for, at en iPad ikke er en pc, siger han.

"Med en skærmstørrelse på syv tommer eller mere, god processorkraft og et voksende antal applikationer, tilbyder iPads en computer-oplevelse, der svarer til en netbook."

"De konkurrerer om de samme kunder og kan nemt sameksistere. Ligesom med smartphones så vil nogle kunder have behov for et fysisk tastatur, mens andre kan klare sig uden. Enhver ny produktkategori vil typisk skabe betydelige forandringer i markedsandelene."

"Apple nyder godt af iPads, på samme måde som Acer, Samsung og Asus tidligere gjorde det med netbooks. Pc-branchen har altid udviklet sig på den måde, helt tilbage fra dengang da Toshiba og Compaq red højt på bølgen af de første bærbare computere," fortsætter han.

Tablets driver salget

Overordnet set er pc-branchen vokset med 19 procent i 2010's fjerde kvartal, hvilket Canalys i høj grad tilskriver væksten på tablet-markedet.

HP var den største leverandør med en andel af 17,7 procent og 18,7 millioner solgte enheder. Acer kommer på en andenplads med 13,6 millioner solgte enheder og en andel på 12,8 procent.

Udgivelsen af Windows 7 får også en del af takken for den accelererende vækst på pc-markedet, sammen med de stærke salgstal i Asien og især i Indien og Kina.

Canalys advarer dog om, at pc-markedet i Storbritannien muligvis vil komme til at lide under den stigning, der for nyligt er sket i momsen.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Annonceindlæg fra Kingston Technology

Vi låser vores hjem, så hvorfor beskytter vi ikke vores digitale liv?

Beskyttelsen af dine personlige og fortrolige data i den digitale tidsalder starter med betroede krypteringsløsninger.

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job