Artikel top billede

Berlingske køber Netdoktor

Berlingske Media overtager kontrollen med Netdoktor.

Berlingske Media overtager 80 procent af Netdoktor, meddeler koncernen.

De resterende 20 procent beholdes af en række af Netdoktors medarbejdere, mens de to investorer, Frederik Heegaard og Lars Thuesen med salget helt trækker sig ud af Netdoktor.

De har gradvist frasolgt Netdoktors aktiviteter i udlandet i de seneste år.

Berlingske overtager ejerandelen i Netdoktor i dag, 4. februar.

Indtil videre kommer der ikke til at ske ændringer i hverken profil, medarbejdergruppen eller ledelsen.

"Portalen fortsætter i sin velkendte form og med den nuværende ledelse og sammen vil vi så kigge på de mange muligheder, der ligger i yderligere at få udbredt portalen og udnytte Netdoktors indhold i vore medier," siger Lisbeth Knudsen, koncernchef for Berlingske Media, i en pressemeddelelse.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere