Glem alt om fibernet: Her er fremtidens super-net

El-selskaberne har travlt med at udbygge fiber-nettet, men det er slet ikke på fiber, at kampen vil stå.

Artikel top billede

Fremtidens internet ligger ikke gravet ned i jorden, mener et videnscenter for ny teknologi.

Læs også: 
Dansk provinsby slår dørene op for super-internet

Til sommer vil nogle af de første danske privatkunder få lynhurtige fibernet-forbindelser.

Det sker, når Varde kommune får åbnet op for forbindelser med en overførselshastighed på én gigabit i sekundet.

Men fremtiden ligger ikke gravet ned i jorden. Det mener Innovation Lab, et videnscenter for ny teknologi.

"Kampen kommer til at stå på det mobile net. Ikke i hjemmet," siger Kenneth Fiil, Tech Lead i Innovation Lab, og fortsætter:

"Analyseinstitutter er enige i, at vi omkring år 2013 eller 2014 vil se, at der er flere mobile internetbrugere, end der er desktop-internetbrugere. Vi bevæger os hen mod en virkelighed, hvor det vil være mere interessant med vores mobile datadækning, og de hastigheder vi har på den, end om vi har fiber i huset på én gigabit."

Vi har ikke brug for hastigheden

Ligeledes ser Innovation Lab heller ikke noget konkret behov for så hurtige internetforbindelser.

"Vi har i dag allerede hastigheder, der tilfredsstiller de fleste behov - også hvis vi snakker streaming af video i HD," forklarer Kenneth Fiil.

Han mener ikke, at der er behov for at udbygge hastigheden på vores nedgravede infrastruktur, som det ser ud nu.

Hastigheden på det kablede netværk stiger hurtigere end behovet.

Derfor ville det være bedre at udbygge det mobile netværk.

"Her sker innovationen simpelthen så hurtigt i forhold til de enheder, vi går på med, iPads og lignende. Her er nettet i øjeblikket en flaskehals. Det er her, der er et behov for at bygge ud."

Sats på det mobile i stedet

Innovation Lab mener derfor, at der ville være en større gevinst ved, at man i Varde satsede på, at få et hurtigere og bredere mobilnetværk.

Det kunne eksempelvis ske ved at udbygge 4G. Teleselskaberne som 3 og TDC udbygger nemlig deres LTE-netværk i de største byer først.

"På et eller andet tidspunkt, så rammer det også Varde. Men det ville være bedre, hvis de sagde, at det gider de ikke at vente på," fortæller Kenneth Fiil.

"Vi kan sammenligne lidt med udviklingslandene, hvor man springer det led over, der hedder at lave kablet internet. Man udbygger mobildatanettet i stedet for at kable hele Afrika."

Læs også: 
Dansk provinsby slår dørene op for super-internet

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo