Rækker din viden til cloud og mobile computing?

Fremtidens it-leder: Hvis it-fremtiden hedder cloud og mobile computing, skal masser af fagfolk omskoles eller i det mindste på efteruddannelse.

Artikel top billede

Inden udgangen af 2015 vil cloud og mobile computing have fortrængt traditionel udvikling.

At disse nye teknologier stormer frem, får samtidig en afgørende betydning for udviklernes karriere og de færdigheder, de skal besidde for at forblive attraktive på arbejdsmarkedet.

Det er blandt konklusionerne i 2010-udgaven af IBM Tech Trends Survey, baseret på godt 2.000 branchefolk, som sidste efterår blev spurgt om, hvor de tror, deres faglige verden er på vej hen. Mere end 90 procent svarede, at de forventer, at cloud og mobile computing vil dominere 'enterprise computing' i løbet af 2015.

De godt 2.000 it-folk kommer fra 87 lande og har ekspertise inden for udvikling af enterprise- og webapplikationer, system- og netværksadministration samt softwaretest og -arkitektur.

Rend mig i traditionerne

Blandt undersøgelsens mere opsigtsvækkende resultater er et forventet farvel til traditionel applikationsudvikling.

Mere end halvdelen (57 procent) af de adspurgte forventer, at udvikling af mobilsoftware til enheder som iPhone og Android såvel som til tablet-pc'er a la iPad og PlayBook inden udgangen af 2015 vil fortrænge applikationsudvikling til traditionelle platforme.

Det synspunkt er i tråd med de brancheanalytikere, som  forudser, at omsætningen inden for applikationer til mobile enheder vil ryge gennem loftet i løbet af de kommendet tre år. Fra en anslået værdi på 34 milliarder kroner i år til godt 164 milliarder kroner i 2013.

Ni ud af 10 forventer

Det er også værd at lægge mærke til, at mere end 9 ud af 10 forventer, at cloud computing i løbet af de kommende fem år vil overhale 'on premise' computing som virksomhedernes primære måde at skaffe sig it på.

Dramatiske ændringer lurer altså i horisonten for alle beskæftiget i it-branchen. Hvis forudsigelserne om, at både udvikling og afvikling flytter til cloud og mobile computing platforme i løbet af få år, så skal rigtig mange i branchen tilbage til skolebænken. Og det kan ikke gå for stærkt. Nye færdigheder skal erhverves stort set uafhængigt af ansvarsområde.

Af de godt 2.000 it-beskæftigede, som deltager i undersøgelsen, arbejder 41 procent med udvikling, 18 procent med it-ledelse, 17 procent med systemadministration, otte procent med 'business analytics' og de sidste 10 procent med uddannelse.

Karrieremulighederne

Når det gælder om at få karrieren på skinner, har undersøgelsen også en stribe bud. Efter sikkerhed, mobile og cloud computing fremhæves sociale medier, business analytics og branchespecifikke teknologier som brancher med de absolut 'hotteste' karrieremuligheder i 2011 og frem.

Omkring 1.800 ud af de 2.000, der deltog i undersøgelsen, mener, at det er vigtigt at besidde branchespecifikke færdigheder for at klare deres arbejde.
Ikke desto mindre erkender 1.200 ud af de 1.800 paradoksalt nok, at netop mangel på brancheviden betyder, at de sakker bagud i kampen om de bedste stillinger.

Telekommunikation, den finansielle sektor, energibranchen (Energy & Utilities) og medico (Healthcare) er de fire brancher, hvor der er de største muligheder for at forfølge en tilfredsstillende karriere, konkluderer IBM Tech Trends Survey.

Så måske var det en idé at få lagt billet ind på en solid gang efteruddannelse, inden den del af virksomhedens budget løber tør.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse