Svenske cloud-kommuner skal granskes for lovbrud

To svenske kommuner med stort cloud-forbrug bliver sat under luppen af de svenske datamyndigheder. Målet er at opstille fremtidige cloud-retningslinjer hinsidan.

Artikel top billede

Læs også:
Odense Kommune får nej til brug af Google Apps

I Danmark stod Odense Kommune for skud, da Datatilsynet for få uger siden gav kommunen en tommelfinger nedad i bestræbelserne på at benytte Googles cloud-produkter.
 
Nu vil Sveriges svar på Datatilsynet, Datainspektionen, inden for kort tid gå i gang med at finkæmme det offentliges og private virksomheders brug af cloudtjenester for at finde ud af, om brugen strider imod den svenske persondatalovgivning.
 
Det skriver Computerworlds svenske søsterblad, ComputerSweden
 
Datainspektionen vil sætte luppen over virksomhederne for blandt andet at granske, om leverandørernes sikkerhedsforanstaltninger er tilstrækkelige til at beskytte personoplysninger.
 
En af de første kommuner, der kommer under forstørrelsesglasset er Salem Kommune, der i november skiftede fra Microsoft Office og Exchange til Google Apps og Gmail. En anden kommune, der skal ses efter i sømmene er Enköping, der blandt andet bruger synkroniseringstjenesten Dropbox.
 
"Formålet med projektet er at øge bevidstheden om de krav, som persondataloven stiller ved outsourcing og anvendelse af cloud-tjenester," forklarer leder af projektet hos Datainspektionen, Ulrika Andersson, til ComputerSweden.
 
Det kigger de efter i Sverige
Datainspektionen vil blandt andet inspicere kategorien af behandlede oplysninger ud fra eksempelvis personfølsomme og ikke-personhenførbare data, samt om disse oplysninger bliver fyret af sted til lande uden for EU.
 
Dertil vil Datainspektionen stille spørgsmål om, hvordan procedurerne er for sikkerhedskopiering, log-on autentificering og beskyttelse mod uautoriseret brug af tjenesterne.
 
Datainspektionen regner med, at undersøgelserne vil være færdige til sommer, og man derefter vil kunne stille mere klare retningslinjer for, hvad der teknisk og juridisk gælder, når svenskerne sender persondata ud i skyen.

Læs også:
Odense Kommune får nej til brug af Google Apps

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Digital transformation | København

Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse