Japans internet har overlevet jordskælvet

Japans internet-infrastruktur er overraskende upåvirket af sidste uges ødelæggende jordskælv og tsunami.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Internet-infrastrukturen i Japan er bemærkelsesværdigt nogenlunde uskadt efter det voldsomme jordskælv og den efterfølgende katastrofale tsunami, viser en analyse udført af Renesys.

De fleste websites er i drift, og der er stadig internetforbindelse tilgængelig til at understøtte afgørende kommunikationsfunktioner, skriver teknologidirektør for Renesys James Cowie i et blogindlæg.

I de umiddelbare eftervirkninger af jordskælvet ud for Japans kyst blev omkring 100 af Japans 6.000 netværkssegmenter taget ud af drift. De begyndte dog at dukke op igen i de globale routing-tabeller kun få timer senere.

Ligeledes faldt trafikken til og fra Japan med omkring 25 gigabits per sekund lige efter jordskælvet, men vendte tilbage til det normale niveau få timer senere.

Trafikken over Japans layer 2 internet exchange service (IX), JPNAP, ser ifølge Renesys ud til kun at være sænket med 10 procent siden fredag.

"Hvorfor der ikke har været større påvirkning af den internationale internettrafik fra dette utroligt ødelæggende jordskælv, ved vi ikke endnu," skriver James Cowie.

Det er endnu uvist, hvor mange mennesker der er omkommet. Mandag morgen blev der ifølge Reuters fundet cirka 2000 lig på strandene nordøst for Tokyo. Det frygtes, at op mod 10.000 mennesker har mistet livet.

Hele byer er blevet jævnet af et af de værste jordskælv i over 100 år. Jordskælvet, som i første omgang blev målt til 8,9 på Richter-skalaen, skabte en kolossal tsunami, der oversvømmede dele af Japan og betød, at næsten hele kystlinjen langs Stillehavet gik i tsunami-alarmberedskab.

Konsekvenserne af jordskælvet, hvad angår både tab af menneskeliv og økonomisk skade, forventes at være enorme. Også elforsyningen blev afbrudt og to atomkraftværk blev taget ud af drift.

En mulig årsag til, at internetforbindelserne tilsyneladende klarede sig relativt uskadt igennem, kan være, at de undersøiske kabler var nogenlunde uberørte af jordskælvet til forskel fra i 2006, da et jordskælv i Taiwan resulterede i et stort antal større kabelbrud, påpeger James Cowie.

Denne gang skete de eneste mærkbare brud i to segmenter af Pacnets undersøiske EAC-kabelsystem, forklarer han.

Dette system, som er ejet af et konsortium af seks virksomheder, er designet til at levere en kapacitet på op til 1,92 terabits per sekund på tværs af Stillehavet. De to brud gav udfald i adskillige netværk i Japan, Filippinerne og Hongkong.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Teamleder til Center for CNE-operationer

Københavnsområdet

PensionDanmark

Digital Risk Manager til PensionDanmark

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S