CSC-boss dansede om den varme regnskabs-grød

Den danske CSC-direktør, Carsten Lind, har tidligere på året talt uden om beskyldninger om kreativ bogføring i forbindelse med et farvel til to økonomidirektører.

Artikel top billede

CSC Danmark har givet sig selv mundkurv på og henviser til USA.

Men faktisk har den danske administrererende CSC-direktør, Carsten Lind, tidligere danset om den varme regnskabs-grød.

Det skete i forbindelse med et interview med Computerworld den 16. februar i år.

Her blev årsagerne til den store udskiftning af ledere hos CSC drøftet.

Herunder blev spurgt ind til et indlæg fra en anonym debattør fra hjemmesiden for it-fagforeningen Prosa, hvor flere fratrædelser blev kædet sammen med beskyldninger om "yderst kreativ bogføring".

Du har ingen grund til at tro, at der er foregået yderst kreativ bogføring i forbindelse med de her to økonomidirektører, som forlod virksomheden der tilbage i 2010?

"Altså, som sagt, så er det sådan, at et partsindlæg som det her synes jeg ikke, jeg vil kommentere på, og i relation til, hvad man kan sige er personalesager, der er det heller ikke normalt, at jeg vil kommentere på, hvad det er, der er det mere detaljerede indhold af det," sagde Carsten Lind dengang til Computerworld. 

Årsagen til fratrædelser

Han afviste samtidig, at flere ledere var på vej væk.

Forklaringen fra ledelsen og de nu forhenværende ledere selv har i øvrigt været, at de selv har villet stoppe.

Er der flere på vej ud?

"Altså, man skal aldrig sige aldrig, men det er der ikke nogen aktuel situation på, nej. Men det er jo ikke mig, der er herre over, hvad folk kunne vælge at gøre på et tidspunkt. Det ved jeg jo ikke noget om," sagde Carsten Lind under samme interview.

I øvrigt har omstændighederne omkring nogle af ledernes fratrædelser været genstand for nogen forvirring internt i CSC.

I hvert fald hvorvidt et par af fratrædelserne er sket med øjeblikkelig virkning eller ej.

Således kom en pressemedarbejder hos CSC på glatis i forbindelse med et interview om, at to CSC-chefer stoppede.

Det kan du læse mere om nederst i denne artikel.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra itm8

    Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

    Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job