Google vil betale astronomisk beløb for patenter

Google er klar til at lægge et astronomisk beløb for patenter, så selskabet kan undgå at blive beskyldt for patentkrænkelser.

Artikel top billede

Læs mere om Nortels konkurs.

Google er villig til at lægge 4,8 milliarder kroner i gode, gammeldags kontanter til gengæld for alle patenter, der hidtil har tilhørt den konkursramte canadiske tele-leverandør Nortel.
I alt drejer det sig om 6.000 patenter, som konkursboet efter Nortel har sat til salg for højestbydende.

Google-tilbuddet er en del af en såkaldt 'stalking horse'-aftale, der betyder, at tilbuddet vil danne grundlag for de øvrige bud, der ventes at komme.

De omkring 6.000 patenter dækker ganske bredt og indeholder patenter, som "berører stort set alle aspekter af telekommunikation," lyder det fra konkursboet.

Således er der patenter inden for blandt andet telekommunikation, 4G, datanetværk, optiske forbindelser, halvledere samt teknologier til internet søgninger og teknologier til sociale netværks-tjenester.

På den sikre side

Nortel venter, at auktionen over patenterne vil begynde i juni.

Google meddeler, at selskabet byder på patenterne for dels at undgå beskyldninger om patent-krænkelser, dels at sætte ekstra fut i teknologi-innovationen - især mobilplatformen Android samt Chrome OS og browseren Chrome.

"Med porteføljen vil vi både kunne undgå, at andre sagsøger Google samt kunne fremme innovationen for os selv, vores partnere og hele open source-miljøet, som alle er involveret i projekter som Android og Chrome," lyder det fra Kent Walker fra Google. 

Også Microsoft har tidligere meddelt, at selskabet er interesseret i dele fra boet efter Nortel, som Microsoft er klar til at betale mange penge for. Det kan du læse mere om her.

Læs mere om Nortels konkurs.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S