CSC fyrer yderligere 10 Prosa-folk

CSC fyrer med øjeblikkelig virkning yderligere 10 Prosa-folk. Samlet har selskabet nu fyret 13 strejkende medarbejdere siden mandag.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal)

CSC har med øjeblikkelig virkning fyret yderligere 10 ansatte, der har været involveret i konflikten mellem selskabet og fagforbundet Prosa i de seneste uger.

De 10 fyrede kommer i kølvandet på de tre CSC-ansatte, der mandag ligeledes blev fyret med øjeblikkelig virkning.

Det kan du læse mere om her.

CSC meddeler, at de 10 medarbejdere, der alle er organiserede i Prosa, er blevet fyret, fordi de ikke har genoptaget arbejdet efter den strejke, der begyndte onsdag i sidste uge.

Det skete, da en gruppe medarbejdere i den såkaldte kundegruppe indledte en overenskomststridig strejke på grund af forskellige frustrationer. Det kan du læse mere om her.

"CSC har gentagne gange givet de pågældende medarbejdere muligheden for at komme tilbage på arbejdet. De har dog valgt ikke at efterkomme de pålæg, som CSC sammen med blandt andre Prosa har givet dem," lyder det i en udsendt meddelelse fra CSC.

Ligeledes har strejken været i Arbejdsretten flere gange. Her har CSC fået medhold.

"Det er trist og ærgerligt, at skulle sige farvel til medarbejdere på denne måde, men de har selv bragt sig i denne situation," siger Lene Christensen, direktør i CSC.

Læs også:

CSC-ansatte nedlægger arbejdet i vrede.

Nok er nok: CSC fyrer strejkende medarbejdere.

CSC og Prosa i stort skænderi om fyret tillidsmand.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse