Så meget klogere er Danmarks bedste it-leder blevet

Se her hvad sidste års vinder har fået ud af stipendiet til en digital topleder-uddannelse på DTU.

Artikel top billede

(Foto: Graae_Andreas 20100622Foto: Torben Klint /)

Læs også: Konkurrence: Vind et it-stipendium 250.000 kroner

Andreas Graae er ikke i tvivl om, at studiet på DTU har været givende, selvom han kun har læst siden august sidste år.

"Jeg er helt klart rustet bedre til en lederstilling nu. Det er der ingen tvivl om. Det har især været gavnligt med strategi og økonomi. Jeg står meget stærkere nu," siger den 33-årige civilingeniør Andreas Graae, der blev kåret som Fremtidens it-leder sidste år.

Nemt at omsætte teori

Desuden har det været let at omsætte teorien til praksis, og derfor hænger forløbet på DTU godt sammen med hans arbejde.
"Nu kan jeg se tingene fra et strategisk perspektiv. Studiet har givet mig kasser til at putte ting i, og det har været godt. Samtidig har det sat mig i stand til bedre at perspektivere mine erfaringer," forklarer han.

Iværksætter igen

Studiet på DTU inspirerer Andreas Graae til blive entreprenør igen. Og han glæder sig til at anvende teorien fra studiet i praksis.

"Der var en del områder, som jeg ikke havde ordentlig forståelse for sidste gang, men nu forstår jeg i højere grad, hvordan tingene hænger sammen i en virksomhed." siger han.

Men indtil videre koncentrerer han sig om arbejdet og studiet.

"Jeg vil gerne snart starte noget op igen, men lige nu er det svært at passe ind mellem arbejde, familie og studie. Men jeg er helt klart blevet inspireret til at starte op igen. Man får mange input og ideer fra de andre," siger han.

Stærkt netværk på studiet

De andre på studiet har stor erhvervserfaring, og det har været givende.

Det er samarbejdet med de andre studerende, der er det vigtigste for Andreas Graae, fordi det giver input og inspiration, der kan arbejdes videre med.

"Jeg har fået meget ud af netværket på studiet. Jeg er yngre end de andre, og jeg har fået meget ud af deres erfaring og overblik," siger Andreas Graae.

Andreas Graae studerer ved siden af arbejdet. Hver anden uge har han undervisning otte timer fredag og lørdag. Han anerkender, at det er tidskrævende, men han har opbakning fra familien og den virksomhed, han arbejder for.

Medstifter af Zmags

Andreas Graae var medstifter af virksomheden Zmags i 2006, der i dag har 60 ansatte med kontorer i USA, England, Canada og Danmark.

Han stoppede iZmags, fordi han blev nødt til at prioritere familien en periode, men han følger stadig firmaets udvikling og drikker af og til en kop kaffe med de tidligere kolleger.

I dag arbejder han for ScanCommerce, der er leverandør af skalerbare webshopløsninger.

Det var hans unge alder og imponerende CV, der var begrundelsen for, at en enig jury valgte ham som fremtidens it-leder. 

Læs også:

Konkurrence: Vind et it-stipendium 250.000 kroner

<div class="listItemTeaserTitle">[b]Sådan ryger du til tops som it-leder</div>[/b]

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job