Så meget klogere er Danmarks bedste it-leder blevet

Se her hvad sidste års vinder har fået ud af stipendiet til en digital topleder-uddannelse på DTU.

Artikel top billede

(Foto: Graae_Andreas 20100622Foto: Torben Klint /)

Læs også: Konkurrence: Vind et it-stipendium 250.000 kroner

Andreas Graae er ikke i tvivl om, at studiet på DTU har været givende, selvom han kun har læst siden august sidste år.

"Jeg er helt klart rustet bedre til en lederstilling nu. Det er der ingen tvivl om. Det har især været gavnligt med strategi og økonomi. Jeg står meget stærkere nu," siger den 33-årige civilingeniør Andreas Graae, der blev kåret som Fremtidens it-leder sidste år.

Nemt at omsætte teori

Desuden har det været let at omsætte teorien til praksis, og derfor hænger forløbet på DTU godt sammen med hans arbejde.
"Nu kan jeg se tingene fra et strategisk perspektiv. Studiet har givet mig kasser til at putte ting i, og det har været godt. Samtidig har det sat mig i stand til bedre at perspektivere mine erfaringer," forklarer han.

Iværksætter igen

Studiet på DTU inspirerer Andreas Graae til blive entreprenør igen. Og han glæder sig til at anvende teorien fra studiet i praksis.

"Der var en del områder, som jeg ikke havde ordentlig forståelse for sidste gang, men nu forstår jeg i højere grad, hvordan tingene hænger sammen i en virksomhed." siger han.

Men indtil videre koncentrerer han sig om arbejdet og studiet.

"Jeg vil gerne snart starte noget op igen, men lige nu er det svært at passe ind mellem arbejde, familie og studie. Men jeg er helt klart blevet inspireret til at starte op igen. Man får mange input og ideer fra de andre," siger han.

Stærkt netværk på studiet

De andre på studiet har stor erhvervserfaring, og det har været givende.

Det er samarbejdet med de andre studerende, der er det vigtigste for Andreas Graae, fordi det giver input og inspiration, der kan arbejdes videre med.

"Jeg har fået meget ud af netværket på studiet. Jeg er yngre end de andre, og jeg har fået meget ud af deres erfaring og overblik," siger Andreas Graae.

Andreas Graae studerer ved siden af arbejdet. Hver anden uge har han undervisning otte timer fredag og lørdag. Han anerkender, at det er tidskrævende, men han har opbakning fra familien og den virksomhed, han arbejder for.

Medstifter af Zmags

Andreas Graae var medstifter af virksomheden Zmags i 2006, der i dag har 60 ansatte med kontorer i USA, England, Canada og Danmark.

Han stoppede iZmags, fordi han blev nødt til at prioritere familien en periode, men han følger stadig firmaets udvikling og drikker af og til en kop kaffe med de tidligere kolleger.

I dag arbejder han for ScanCommerce, der er leverandør af skalerbare webshopløsninger.

Det var hans unge alder og imponerende CV, der var begrundelsen for, at en enig jury valgte ham som fremtidens it-leder. 

Læs også:

Konkurrence: Vind et it-stipendium 250.000 kroner

<div class="listItemTeaserTitle">[b]Sådan ryger du til tops som it-leder</div>[/b]

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension