Loggede ind på Jobnet og fik anden persons data

Login med NemID gav pludselig Helle Christiansen adgang til alle personlige Jobnet-oplysninger om en helt anden bruger.

Artikel top billede

Læs også: Jobnet: Vi har ikke oplevet data-kiks før

Da Helle Christiansen loggede ind på Jobnet, der er det offentliges arbejdsformidling, med sin NemID, fik hun sig noget af en overraskelse.

Det var nemlig ikke hendes eget navn, personnummer eller andre data, der figurerede på websiden.

Helle Christiansen havde fået adgang til en helt fremmed persons profil fra sin computer.

"Det var noget foruroligende, at jeg kom ind på en anden persons profil på Jobnet," fortæller Helle Christiansen om oplevelsen.

"Pludselig havde jeg adgang til hendes fulde navn og adresse. Derudover kunne jeg se hendes personnummer, som man sammen med de øvrige informationer nemt kunne bruge til identitetstyveri," siger Helle Christiansen.

Drop NemID

Identitetstyveri var dog ikke intentionen. Tværtimod kontaktede Helle Christiansen Jobnet i Fredericia for at få rettet fejlen.

"Jeg blev noget rystet over den respons, som Jobnet gav. De var simpelthen ligeglade."

"Jeg fik en forklaring om, at det sker ofte, og at jeg bare kunne oprette et bruger-id, som giver adgang til Jobnet uden brug af NemID," siger Helle Christiansen.

Helle Christiansen oprettede et bruger-id til Jobnet for at få adgang til sin profil, hvor det er påkrævet, at man melder sig på Jobnet en gang om ugen for at opretholde retten til dagpenge.

Men tanken om, at NemID og Jobnet blander persondata sammen, ligger stadig i hukommelsen.

"Havde jeg haft ondt i sinde kunne jeg have afmeldt den stakkels kvinde, som dermed ville have mistet sine dagpenge," siger Helle Christiansen.

"Tanken om, at det samme kunne ske for mig, er på samme måde skræmmende," siger hun.

Jobnet har tidligere haft problemer med NemID.
 
I slutningen af 2010 var det i en længere periode helt umuligt at bruge NemID som login på siden.

Læs også: Jobnet: Vi har ikke oplevet data-kiks før

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Politiets Efterretningstjeneste

    DevOps Softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S