Loggede ind på Jobnet og fik anden persons data

Login med NemID gav pludselig Helle Christiansen adgang til alle personlige Jobnet-oplysninger om en helt anden bruger.

Artikel top billede

Læs også: Jobnet: Vi har ikke oplevet data-kiks før

Da Helle Christiansen loggede ind på Jobnet, der er det offentliges arbejdsformidling, med sin NemID, fik hun sig noget af en overraskelse.

Det var nemlig ikke hendes eget navn, personnummer eller andre data, der figurerede på websiden.

Helle Christiansen havde fået adgang til en helt fremmed persons profil fra sin computer.

"Det var noget foruroligende, at jeg kom ind på en anden persons profil på Jobnet," fortæller Helle Christiansen om oplevelsen.

"Pludselig havde jeg adgang til hendes fulde navn og adresse. Derudover kunne jeg se hendes personnummer, som man sammen med de øvrige informationer nemt kunne bruge til identitetstyveri," siger Helle Christiansen.

Drop NemID

Identitetstyveri var dog ikke intentionen. Tværtimod kontaktede Helle Christiansen Jobnet i Fredericia for at få rettet fejlen.

"Jeg blev noget rystet over den respons, som Jobnet gav. De var simpelthen ligeglade."

"Jeg fik en forklaring om, at det sker ofte, og at jeg bare kunne oprette et bruger-id, som giver adgang til Jobnet uden brug af NemID," siger Helle Christiansen.

Helle Christiansen oprettede et bruger-id til Jobnet for at få adgang til sin profil, hvor det er påkrævet, at man melder sig på Jobnet en gang om ugen for at opretholde retten til dagpenge.

Men tanken om, at NemID og Jobnet blander persondata sammen, ligger stadig i hukommelsen.

"Havde jeg haft ondt i sinde kunne jeg have afmeldt den stakkels kvinde, som dermed ville have mistet sine dagpenge," siger Helle Christiansen.

"Tanken om, at det samme kunne ske for mig, er på samme måde skræmmende," siger hun.

Jobnet har tidligere haft problemer med NemID.
 
I slutningen af 2010 var det i en længere periode helt umuligt at bruge NemID som login på siden.

Læs også: Jobnet: Vi har ikke oplevet data-kiks før

Annonce

Fødevarestyrelsen

DevOps-medarbejder til .NET løsninger

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Market Segment Lead, CPRD

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S