Nu buldrer LTE frem på scenen - skal du med?

Antallet af abonnenter til LTE-netværk stiger kraftigt. Også de danske teleselskaber begynder at røre på sig.

Artikel top billede

Læs også:
Nu er det her: Telia lancerer 4G i Danmark

TDC udskyder lancering af 4G-nettet

Her er de danske teleselskabers planer for LTE

Der har været talt og skrevet meget om LTE i de senere år, og skal man tro ABI Researchs seneste opgørelse, sker der nu rent faktisk også noget med udbredelsen af teknologien.

Ifølge analysefirmaet har nu i alt 12 lande LTE-netværk, der er i kommerciel drift, og det ventes, at der ved udgangen af året vil være 16 millioner abonnenter koblet op på det lynhurtige, mobile bredbånd. 

I opgørelsen lister ABI Research nogle af de forskellige teleoperatørers LTE-tilbud op.

Et eksempel er japanske NTT DoCoMo, der har et LTE-tilbud, der kaldes "Xi." Indtil videre har syv procent af japanerne adgang til tjenesten via 1.000 basestationer, men allerede i 2014 vil der være 35.000 stationer og adgang for 70 procent af befolkningen.

Flere LTE-smartphones på vej

En af drivkræfterne for udbredelsen af LTE er de nye smartphones og andre enheder, der rent faktisk understøtter netværksteknologien.

Dem kunne der dog være flere af, for det er kun 13 af de 100 LTE-enheder, der findes, der er smartphones eller tablet-pc'er - resten er eksempelvis dongles.

Til gengæld venter ABI Research, at der allerede i 2014 vil blive solgt 205 millioner LTE-enheder på verdensplan, hvoraf 72 procent vil være håndholdte enheder.

Sådan står det til i Danmark

Herhjemme er udbredelsen af LTE - eller 4G, som det også kaldes af en del i branchen, også i fuld gang.

Telia tilbyder 20 Mbit/s og 80Mbit/s til henholdsvis 299 og 399 kroner om måneden, og TDC regner med at gå i luften med sit netværk senere i år.

3 og Telenor kører indtil videre med traditionelt 3G-bredbånd, men har begge licenser til at kunne udbyde 4G.

Deres tilbageholdenhed på 4G-markedet skyldes, at de mener, at der endnu er rigelig med kapacitet på 3G-netværket.

Eksempelvis er 3 i stand til at klemme 16 Mbit/s ud af den 'gamle' netværksteknologi.

Læs også:
Nu er det her: Telia lancerer 4G i Danmark

TDC udskyder lancering af 4G-nettet

Her er de danske teleselskabers planer for LTE

Navnenyt fra it-Danmark

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S