Nyt tiltag skal hjælpe fyrede Nokia-ansatte i arbejde

En ny fælles indsats fra ingeniørforeningerne i Danmark og Sverige skal hjælpe de knap 1.000 fyrede Nokia-ansatte. Læs her, hvad det går ud på.

Artikel top billede

Læs også: Sådan vil minister få fyrede Nokia-folk i job igen

Så hårdt rammer lukning af Nokia Danmark

De 950 fyrede udviklere fra Nokias danske udviklingsafdeling, går en uvis fremtid i møde.

Men nu kommer der hjælp fra en ny kant.

Ingeniørforeninger i Danmark og Sverige er gået i gang med et fælles initiativ for at få fyrede Nokia medarbejdere i arbejde i Sverige.

"I første omgang skal der naturligvis være ro om de forhandlinger, der er i gang hos Nokia, men vi føler allerede nu, at vi godt kan gå i gang, så vi er på forkant med udviklingen," forklarer Frida Frost, der er formand for Ingeniørforeningen i Danmark i en pressemeddelelse.

Sammen med den svenske søsterorganisation Sveriges Ingenjörer vil de derfor formidle kontakten mellem Svenske virksomheder og fyrede Nokia-ansatte.

Den svenske organisation vil tage fat i de svenske virksomheder og gøre opmærksom på, at det er højtuddannede og velkvalificerede medabejdere, der er klar til at tage en tur over øresundsbroen i jagten på et nyt job.

Gode muligheder for danskerne

Formanden for de svenske ingeniører, Ulf Bengtsson, mener, at der vil være gode muligheder for de danske ingeniører i den svenske del af Øresundsregionen.

"Malmø-Lund-regionen har fortsat en del telekommunikations - og udviklingsindustri, og hvis de efterspørger arbejdskraft er det jo et oplagt match. Vi vil derfor i fælleskab desuden arrangere møder for interesserede Nokia-ingeniører, der vil høre om jobvilkårene i den svenske del af Øresundsregionen," udtaler han.

Svenskerne forklarer også, at både offentlige og private virksomheder i Sydsverige giver udtryk for, at de danske Nokia-ingeniører meget vel kunne få arbejde i Sverige.

Læs også:
Sådan vil minister få fyrede Nokia-folk i job igen

Så hårdt rammer lukning af Nokia Danmark

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S