Intel bringer 3D-transistorer til næste generations chip

Intel har avanceret sin chip-produktionsteknologi ved hjælp af tredimensionelle transistorer, som måske kan gøre pc'er, smartphones og tablets hurtigere og mere energieffektive.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Onsdag fortalte Intel, at virksomheden planlægger at implementere tredimensionelle transistorer i produktionen af chip ved hjælp af den nyeste 22-nanometer produktionsteknologi.

Den nye chipteknologi, kaldet 'tri-gate transistorer', erstatter flade, todimensionelle transistor-strømme med en 3D-struktur, fortæller Mark Bohr, der er senior fellow hos Intel.

Teknologien vil gøre det muligt for Intel at skabe transistorer, som er hurtigere, mindre og mere strømeffektive, siger Mark Bohr.

Teknologien vil bringe forbedringer over hele produktlinjen, fra den hurtigste server til den mest strømeffektive smartphone-chip produceret af Intel.

"Vi skal fortsat innovere med nye materialer og strukturer," sagde Mark Bohr under et pressemøde i San Francisco, som blev webcastet. "I forhold til 22-nanometer, så er det den nye struktur."

Tri-gate transistoren vil blive op til 37 procent hurtigere end Intels nuværende chip produceret ved hjælp af den eksisterende 32-nanometer proces. 3D-transistorerne vil desuden forbruge mindre end halvt så meget strøm som 2D-transistorer på 32-nm chip. Det vil desuden gøre chip billigere i fremtiden, sagde Mark Bohr.

Intel forbedrer virksomhedens produktionsprocesser hvert andet år, og det hjælper til at gøre chippene mindre og drive den rå systemydelse med et mindre strømforbrug.

Den første chip, der skal produceres ved hjælp af den nye 22-nm proces vil være Core chip til desktop og pc bygget på en mikroarkitektur med kodenavnet Ivy Bridge.

Ivy Bridge-chip vil indeholde flere nye funktioner, heriblandt hardware-understøttelse af den seneste grafikteknologi, DirectX 11.

Intel har tidligere fortalt, at virksomheden regner med at udsende 22-nm processorer til tablets i 2013.

I oktober sidste år afslørede Intel, at selskabet planlægger at investere mellem godt 30 og 40 milliarder kroner i produktionen af nye chip til pc'er, smartphones, forbrugerelektronik og indlejrede enheder.

En del af investeringerne vil skulle bruges på at opgradere fabrikker til chipproduktion ved hjælp af den nye 22-nm proces.

Derudover annoncerede Intel i februar, at virksomheden vil investere knap 26 milliarder i opbygningen af et nyt produktionsanlæg til chip i Arizona, som forventes at stå færdigt i 2013.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos