Facebook-applikationer har lækket informationer

En programmeringsfejl på Facebook har muligvis ved en fejl givet annoncører og andre adgang til en guldgrube af personlige informationer.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Sikkerhedseksperter hos Symantec mener, at en programmeringsfejl på Facebooks hjemmeside kan være skyld i, at blandt andre annoncører har haft adgang til en lang række af personlige oplysninger om brugerne.

Ifølge Symantec har visse Facebook-applikationer ved en fejl overgivet såkaldte 'access tokens' til annoncører, og eksperterne frygter, at problemet kan have påvirket næsten 100.000 Facebook-applikationer i årevis.

Access tokens er en tal- og bogstavrække, som bruges af browseren til at opnå adgang til Facebook-konti på tværs af internettet.

"Access tokens er ligesom en ekstranøgle, som du giver Facebook-applikationerne adgang til," forklarer Symantec i et blogindlæg.

"Hver token eller ekstranøgle er forbundet med særlige tilladelser, for eksempel til at læse på din væg, til at opnå adgang til dine venners profiler, til at poste på din væg og så videre."

Brugerne er vant til at give den slags tilladelser til Facebook-applikationer, så de for eksempel kan skrive på profilens væg, med ved at overgive access tokens til andre har udviklerne uden at ville det også givet annoncører og online analysevirksomheder adgang til informationerne.

"Vores vurdering er, at hundredtusindvis af applikationer i årenes løb uforvarende kan have lækket millioner af access tokens til tredjeparter," skriver Symantec.

Repræsentanter fra Facebook havde ikke umiddelbart kommentarer til sagen.

Skift dit password

Tilladelserne blev lækket i forbindelse med refererende URL'er, som Facebook-applikationerne har overgivet til annoncører og andre. Det skulle ikke være sket.

Facebook åbnede det sociale netværk for tredjeparts-webudviklere i 2007, og de er siden blevet nøglen til sidens fænomenale succes. Men sikkerhedseksperter opfordrer brugerne til at være forsigtige og kun autorisere Facebook-applikationer, som de virkelig gerne vil bruge.

Symantec siger, at det ikke står klart, hvorvidt nogen har været klar over problemets eksistens, så det er muligt, at ingen rent faktisk har udnyttet fejlen til at snage på brugerne.

Facebook har nu rettet fejlen, men sagen kan stadig udgøre et stort problem for brugerne, mener Symantec, eftersom access tokens stadig kan være i omløb, lagret i server log-filer eller andre steder på internettet.

En af disse access tokens vil stadig fungere, indtil brugeren skifter sit password, så Symantec opfordrer bekymrede brugere til at ændre deres Facebook-password, hvilket svarer til at skifte låsen ud på kontoen.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job