Sådan driver Grundfos en global it-organisation

Karsten Steen Sørensen er ansvarlig for Grundfos' 350 mand store it-organisation, der holder til i alt fra Bjerringbro til Shanghai og Sao Paulo.

Artikel top billede

Foto: Lars Holm. (Foto: © LARS HOLM / Fotograf Lars Holm . Mobil: 21257717)

Læs også:
Sådan ryger du til tops som it-leder

Her er CIO'ens største bekymring netop nu

Ungarn, Kina, Brasilien, USA - og så selvfølgelig ikke mindst Danmark.

Sådan fordeler Grundfos' 350 mand store it-organisation sig, forklarer Group vice president Karsten Steen Sørensen, da Computerworld fanger ham på en mobil i Shanghai.

"Vi etablerede et it-center herude i oktober 2010, hvor vi nu har 50 mand. Jeg er her hver tredje til fjerde måned for at se til i opstarten," fortæller han.

Koncernens it-strategi går blandt andet på, at der skal kunne ydes it-support til de omkring 16.900 ansatte døgnet rundt.

Eftersom de befinder sig i 45 forskellige lande, er det nødvendigt at tænke it-organisationen ind i en global sammenhæng.

"Vi har valgt ikke at køre med treholdsskift i Danmark. I stedet har vi supportcentre i tre forskellige tidszoner - i Danmark, Californien og Shanghai," fortæller Karsten Steen Sørensen.

Sådan leder man en global organisation

Som ansvarlig for it-organisationen indebærer Karsten Steen Sørensens job en del rejseaktivitet.

Han kan dog i sagens natur kun være et sted af gangen, og derfor er det også nødvendigt at sikre organisationens samarbejde i det daglige.

"Vi har et webkonference-system, som hedder Scopia. Det bruger vi meget intenst mellem afdelingerne. Man kan se hinanden, mens man snakker, og man kan også dele både kode og processer," forklarer Karsten Steen Sørensen.

"Vi bruger selvfølgelig også mailen meget intenst, og så har vi nogle fælles filsystemer, så vi kan dele dokumenter."

"Det svære er, at man som leder skal erkende, at man skal lede på afstand og ikke kan se sine medarbejdere i øjnene hver dag, når de møder klokken otte. De 50 mand i Shanghai har været på arbejde i seks timer, når jeg selv møder," lyder det fra Karsten Steen Sørensen.

Svært at få folk til Bjerringbro

Han forklarer, at den globale it-organisation først og fremmest er etableret for at kunne yde forretningen den bedst mulige it-support døgnet rundt.

Dernæst er der er der en økonomisk besparelse at hente i form af lavere løn-udgifter, og sidst men ikke mindst er det globale setup med til at sikre, at han kan tiltrække stærke it-kompetencer.

"Det er svært at tiltrække unge mennesker til Bjerringbro. De vil hellere arbejde i Købehavn, Aarhus, Aalborg og Odense. Så vi er i gang med at udvide alle mulige andre steder end lige i Bjerringbro," fortæller Karsten Steen Sørensen.

I øjeblikket sidder 200 af virksomhedens 350 it-ansatte i Danmark.

Læs også:
Sådan ryger du til tops som it-leder

Her er CIO'ens største bekymring netop nu

Annonce

KMD A/S

Project Manager

Københavnsområdet

Roskilde Universitet

Roskilde Universitet søger to erfarne IT-arkitekter

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsarkitekt til stor applikationstransformation i Forsvaret

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network