CSC sender forsikringsgigant i øget beredskab

Tryg sendes i øget beredskab som direkte følge af konflikten hos CSC, der for kort tid siden underskrev en milliard-aftale med forsikringsgiganten.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal)

Nordens næststørste forsikringsselskab, Tryg, med 2.200 ansatte sendes i øget beredskab på grund af CSC-konflikten.

"Vi har et øget beredskab, som sikrer, at vi opmærksomt følger situationen," skriver kommunikationsdirektør Gerhard Dall fra Tryg i en mail til Computerworld.

Samtidig lader Trygs fremadrettede it-aktiviteter i nogen grad til at være lammet.

"Vi er p.t. tilbageholdende med at sætte nye aktiviteter i gang," lyder det fra kommunikationsdirektøren.

Milliardaftale på plads

Dog bedyrer Gerhard Dall over for kunder og ansatte, at "den daglige drift kører bedre nu end for 14 dage siden." 

Tryg har tidligere meldt ud, at konflikten har haft konsekvenser for dets kunder, der ikke modtog breve til tiden. Ligesom både selskabets interne og eksterne systemer led. 

Medio april meldte Tryg og CSC ud, at de havde indgået en aftale til 1,8 milliarder kroner.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job