HK aflyste Prosa-foredrag op til skæbnedag

HK-formand aflyste møde med fyret Prosa-tillidsmand den dag, hvor CSC-topchef beordrede alle over på HK-overenskomst.

Artikel top billede

I mandags, da CSC-ledelsen opsagde overenskomsten med Prosa og meldte ud, at alle skulle over på HK-overenskomst, skulle være afholdt et møde mellem et par Prosa-folk og en flok HK-tillidsfolk.

Men det blev aflyst af HK.

Hovedbestyrelsesmedlem Peter Gulstad fra Prosa, der blev fyret, selvom han er tillidsmand hos CSC, fortæller, at han lavede en aftale med formand for HK´s hovedbestyrelse, Kim Simonsen.

"Vi aftalte, at jeg skulle holde foredrag om konflikten for HK's tillidsfolk på it-området," siger Peter Gulstad.

Imidlertid ringer Kim Simonsen tilbage en uges tid efter og fortæller, at foredraget er aflyst, oplyser Peter Gulstad.

Peter Gulstad fik ikke en nærmere baggrundelse for aflysningen, men oplyser, at han har holdt lignende foredrag for andre fagforbund om konflikten - der ikke blev aflyst.

Computerworld har forgæves forsøgt at fange Kim Simonsen per mail og telefon for en kommentar, men presserådgiver Birgitte Hougaard fra HK oplyser, at man ingen kommentarer har til det aflyste foredrag.

Ondt blod

Tidligere har Computerworld beskrevet, hvordan HK Ungdom Hovedstaden oprindeligt ville støtte en Prosa-demonstration.

Det satte hovedbestyrelsen i HK en stopper for. Og ungdomsorganisationen blev banket på plads.

Igennem årene har Prosa og HK tidligere stået overfor hinanden i CSC-sammenhæng.

Faktisk sprang Prosa ind på CSC-ledelsens side i en arbejdsretssag om "organisationsfjendtlig" aktivitet.

Udfaldet blev, at CSC-ledelsen løb af med sejren over HK.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT