Forslag: Skattefar skal hive millioner ud af IBM

De Radikale har i dag løftet sløret for sin 2020-plan, der blandt andet indeholder en klapjagt på multinationale selskaber, der betaler for lidt i skat i Danmark.

Artikel top billede

Læs også:
Nyt underskud: Pengene vælter ud af IBM Danmark

IBM-boss: Derfor er vores underskud helt normalt

Det Radikale Venstre vil på skattejagt hos IBM og andre multinationale selskaber for at fiske i alt én milliard kroner ud til den slunkne danske statskasse.
 
Det fremgår af partiets 2020-plan for økonomisk balance i Danmark i de næste 10 år, som blev offentliggjort i dag i kølvandet på regeringens 2020-plan og oppositionens ditto.
 
For at finde de mange penge hos de multinationale selskaber, vil De Radikale have hyret 600 nye medarbejdere hos Skat, der dermed kan overlade skattejagten til sine eksperter inden for multinationale selskaber.
 
Det skriver Politiken.dk.  
  
Ligner Enhedslisten 
Dermed er Det Radikale Venstre helt på linje med Enhedslistens Frank Aaen.

For godt et år siden langede ud efter blandt andre IBM som skattefusker med et initiativ ved navn "Multinasserne"
 
Dengang fnyste IBM Danmark og afviste alle mistanker om skattefusk. 
 
"IBM betaler selvfølgelig skat i Danmark," lød budskabet fra selskabets pressechef, Carsten Grønning. 

IBM undrer sig 
Oven på dagens historie på Politiken.dk fastholder IBM sin udtalelse over for Computerworld. 

"Vi har med stor undren set at IBM Danmark er blevet nævnt i forbindelse med de Radikales 2020-plan som eksempel på en multinational virksomhed, der ved øget kontrol vil skulle betale mere i skat," fortæller Carsten Grønning til Computerworld. 

Han fortæller, at igennem de sidste 25 år har IBM Danmark betalt mere end 4,5 milliarder kroner i Danmark. Også selv selskabet har noteret underskud efter underskud i de sidste par år.

Det har IBM Danmark tidligere forklaret med afskrivninger af blandt andet opkøbet af Mærsk Data og DM Data. 

"Vi forventer naturligvis også fremover at skabe overskud og betale skat i Danmark," lyder det fra Carsten Grønning hos IBM Danmark.

Ud over at være fælles om jagten på de multinationale selskaber adskiller De Radikales skatte-plan sig markant fra fra den røde blok ved blandt andet at slå på, at skatten på arbejde skal ned med knap 11 milliarder kroner.  

Læs også:
Nyt underskud: Pengene vælter ud af IBM Danmark

IBM-boss: Derfor er vores underskud helt normalt

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Capgemini Danmark A/S

Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

Københavnsområdet

Aller Media A/S

Engineering Manager

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Java - udvikler

Københavnsområdet

Banedanmark

Senior Service Delivery Manager / PMO Lead

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S