Artikel top billede

Forslag: Skattefar skal hive millioner ud af IBM

De Radikale har i dag løftet sløret for sin 2020-plan, der blandt andet indeholder en klapjagt på multinationale selskaber, der betaler for lidt i skat i Danmark.

Læs også:
Nyt underskud: Pengene vælter ud af IBM Danmark

IBM-boss: Derfor er vores underskud helt normalt

Det Radikale Venstre vil på skattejagt hos IBM og andre multinationale selskaber for at fiske i alt én milliard kroner ud til den slunkne danske statskasse.
 
Det fremgår af partiets 2020-plan for økonomisk balance i Danmark i de næste 10 år, som blev offentliggjort i dag i kølvandet på regeringens 2020-plan og oppositionens ditto.
 
For at finde de mange penge hos de multinationale selskaber, vil De Radikale have hyret 600 nye medarbejdere hos Skat, der dermed kan overlade skattejagten til sine eksperter inden for multinationale selskaber.
 
Det skriver Politiken.dk.  
  
Ligner Enhedslisten 
Dermed er Det Radikale Venstre helt på linje med Enhedslistens Frank Aaen.

For godt et år siden langede ud efter blandt andre IBM som skattefusker med et initiativ ved navn "Multinasserne"
 
Dengang fnyste IBM Danmark og afviste alle mistanker om skattefusk. 
 
"IBM betaler selvfølgelig skat i Danmark," lød budskabet fra selskabets pressechef, Carsten Grønning. 

IBM undrer sig 
Oven på dagens historie på Politiken.dk fastholder IBM sin udtalelse over for Computerworld. 

"Vi har med stor undren set at IBM Danmark er blevet nævnt i forbindelse med de Radikales 2020-plan som eksempel på en multinational virksomhed, der ved øget kontrol vil skulle betale mere i skat," fortæller Carsten Grønning til Computerworld. 

Han fortæller, at igennem de sidste 25 år har IBM Danmark betalt mere end 4,5 milliarder kroner i Danmark. Også selv selskabet har noteret underskud efter underskud i de sidste par år.

Det har IBM Danmark tidligere forklaret med afskrivninger af blandt andet opkøbet af Mærsk Data og DM Data. 

"Vi forventer naturligvis også fremover at skabe overskud og betale skat i Danmark," lyder det fra Carsten Grønning hos IBM Danmark.

Ud over at være fælles om jagten på de multinationale selskaber adskiller De Radikales skatte-plan sig markant fra fra den røde blok ved blandt andet at slå på, at skatten på arbejde skal ned med knap 11 milliarder kroner.  

Læs også:
Nyt underskud: Pengene vælter ud af IBM Danmark

IBM-boss: Derfor er vores underskud helt normalt




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere