Vestas' CIO: It skal være 100 procent perfekt

Årets CIO: Informationsteknologi bliver en større del af Vestas værditilførsel til kunderne. Torben Bonde og Vestas IT er allerede med.

Artikel top billede

Foto: Thomas Yde (Foto: Thomas Yde)

Årets CIO: Mekanik. Gear, aksler, vinger. Vindmøller er ved første øjekast ikke det mest højteknologiske produkt.

Udviklingsarbejdet med produkterne i Vestas handler da også først og fremmest om at få større effekt ud af både store og små møller, så investeringen i den grønne energiproduktion kan konkurrere med mere traditionelle energiformer som olie og gas. Og  lige netop derfor bliver informationsteknologien en stadig større del af Vestas tilbud til kunderne.

Produktudvikling

Møllerne sættes sammen i vindmølleparker. I Vestas' udviklingsselskab, Vestas Technology, er Keith Grassi - med en fortid hos Microsoft - ansvarlig for arbejdet med den software, der bogstavelig talt kobler vindmøller og vindmølleparker sammen til kraftværker, der kan indgå i el-produktionen hos energiselskaberne.

Det får han hjælp til fra Vestas IT, som fast har en lille gruppe IT arkitekter og udviklere til at arbejde i Keith Grassis team, selvom de refererer til CIO Torben Bondes it-afdeling. Og det er slet ikke så naturligt som det lyder.

For som it-afdeling er Vestas IT først og fremmest ansvarlig for at levere den it, som er nødvendig for at understøtte produktionen og forretningsprocesserne i forbindelse med produktion, service og salg internt i virksomheden. Det næste skridt; at være en del af udviklingsarbejdet er først en mulighed, hvis resten af it-afdelingens opgaver ikke bare er løst - men løst til perfektion.

Milepæl i ledelsesarbejde

Nok er det ikke en stor aktie Vestas-CIO Torben Bonde har i udviklingsarbejdet endnu. Men det er et en vigtig milepæl i det ledelsesarbejde, som Torben Bonde har præsteret siden han i 1999 blev it-chef i NEG Micon, der i 2004 fusionere med Vestas og blev til verdens største vindmølleproducent.
Fem år senere var Torben Bonde første gang nomineret til titlen som Åres CIO.

"Jeg har på papiret haft det samme job i 13 år. Til gengæld har virksomheden forandret sig meget," siger Torben Bonde. Da han i 1999 blev ansat i NEG Micon som it-chef, var der 10 it-medarbejdere. I dag har Vestas IT 700 ansatte.

SAP og Manila

I det nyfusionerede Vestas var Torben Bonde ansvarlig for leverancen af den SAP-løsning, som siden implementeringen i 2008 er blevet en afgørende del af dagligdagen i verdens største vindmølleproducent Vestas Wind System. 

Siden har Torben Bonde og Vestas IT åbnet et it-center i den philippinske hovedstad Manila, implementeret en hel ny it-organisation baseret på en ny driftsmodel og er godt på vej til at skulle afgive it-service til en ny shared service funktion i Vestas. 

Transformation og shared service

"Transformationen er en naturlig spejling af den udvikling, som Vestas løber igennem fra at være en entreprenørorienteret smedevirksomhed for nogle år siden til en corporate enterprise  organisation," understreger Torben Bonde.

Når Vestas-koncernens nye shared service funktion er på plads i løbet af sommeren, bliver den daglige it-service og 310 ansatte flyttet fra Vestas IT. Men Torben Bonde har stadig det samlede ansvar for it i Vestas-koncernen. Nu bliver servicedelen til i et nyt partnerskab med den kommende chef for shared service.

Bedre tid til udvikling

Til gengæld bliver der langt bedre mulighed for det mere strategiske og taktiske arbejde, hvor Vestas IT kan hjælpe med udviklingen hos for eksempel Keith Grassi. Og i den udvikling er Torben Bondes mange år i virksomheden og deltagelse i hele udviklingen en kæmpe fordel.

Den velfungerende SAP-løsning og tilhørende infrastruktur er afgørende for, at ledelsen af en så tung produktion som Vestas' alligevel kan være fleksibel og helt opdateret. Ligesom transformationen af it-organisationen er afgørende for, at it-service nu relativt nemt kan blive en shared service i koncernen.

Billetten til udvikling

"Men min billet til at være en del af virksomhedens strukturudvikling er en 100 procent velfungerende it-drift. Næste skridt bliver så at arbejde så tæt sammen med forretningen som muligt, så vi er partnere i arbejdet med finde de processer, som skal understøttes med it," siger Torben Bonde.

"Vi er gået fra at være en ren indadvendt teknisk organisation til en mere udadvendt forretningsorganisation. Vi skal være begge dele, for vi er drevet af teknologien, som er det sekundære."

Teknologierne er værktøjerne som kan skiftes i it-organisationens arbejde med at understøtte det primære i it-organisationen - processerne og projekterne. På den måde vil Torben Bonde hele tiden gøre organisationen mere agil og kundeorienteret.

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Sydjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Timengo DPG

Teknisk Konsulent til vores Service Center

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS