CIO'er: Virker de business cases?

En håndfuld af landets fremmeste CIO'er gav deres bud på it-virkeligheden ved kåringen af Årets CIO 2011.

Artikel top billede

Thomas Frahm, Mærsk Line, Per Kjersgaard Rasmussen, ATP, Annette Madsen, Fødevarestyrelsen, Torben Bonde, Vestas og Per Palmkvist, JP/Politikens Hus.

Læs også: Her er landets bedste it-chef -Årets CIO 2011

"Jeg har aldrig set det virke."

Så klart lød ordene fra Årets CIO, Torben Bonde fra Vestas IT, i diskussionen om at høste gevinsten af it-projekter.

Det, han aldrig har set virke, er den del af business casen, der går ud på at realisere den planlagte gevinst.

"Virkeligheden udvikler sig som regel så hurtigt, at forudsætningerne er ændret radikalt, når man kommer til den planlagte 'harvesting proces'", sagde Torben Bonde.

I paneldebatten ved Årets CIO-kåring mellem de nominerede it-ledere, der, udover Torben Bonde, talte Per Kjersgaard Rasmussen, ATP, Annette Madsen, Fødevarestyrelsen, Thomas Frahm, Mærsk Line og Per Palmkvist JP/Politikens Hus, gik diskussionen blandt andet på, hvordan man måler værdien af det arbejde, der udføres i it-afdelingen.

Per Kjersgaard Rasmussen fra ATP mener ikke, man kan komme uden om at lave en business case, inden man startet et projekt og efterfølgende evaluere den nøje.

"Der skal være en målbar business case på alle projekter, inden de går i gang. Vi kører en governance-model, der placerer aben, så at sige. Når et projekt er gennemført, følger vi op, og de ansvarlige forklarer, hvad der gik galt, hvis projektet ikke indfrier forventningerne. Det er meget motiverende," sagde Per Kjersgaard Rasmussen.

Det fik hans Vestas-kollega til at erklære sig uenig.

"Verden er foranderlig. Det handler mere om kontrol og balance i et projekt," sagde Torben Bonde.

Mærsk Line-CIO'en, Thomas Frahm, er heller ikke tilhænger af governance-metoden.

"Jeg bliver altid lidt bange, når jeg hører ordet governance. For eksempel har vi en mainframe-løsning kørende, som er så kompleks, at det ville være dyrere at lave en business case på den end at udskifte den. Nogle gange må man sige, at sådan er det uden at kunne dokumentere det nærmere." 

Enighed om roller

Ud over tilgangen til projekter, var enigheden blandt de fem nominerede CIO'er imidlertid udbredt. Deres rolle i deres respektive virksomheder er indiskutabelt bundet sammen med forretningen, lød hovedbudskabet.

"Du får ikke taletid, hvis systemerne ikke virker. Men når de gør, at min rolle som it-leder at være forandringsagent. Jeg skal finde systemer, værktøjer og modeller, som påvirker forretningen, så vi får skabt noget nyt," sagde Annette Madsen fra Fødevarestyrelsen.

En af Fødevarestyrelsens it-afdelings bedrifter er optimeringen af kontrolbesøgene hos restaurationsbranchen og fødevareindustrien. I dag bruger kontrollørerne mindre tid på de virksomheder, der som regel har orden i tingene og mere på branchens brodne kar.

Hos Mærsk arbejder de på at gøre det ligeså let at bestille en 20-fods container på nettet, som det er at købe en bog på Amazon.com, fortalte Thomas Frahm.

It-afdelingen skal være med til at give kunderne løsninger, de ikke vidste, de havde brug for.

"Mærsk kommer snart med et manifest, der siger, at vi vil være shippingbranchens svar på Apple. Containerne skal dog ikke males hvide," sagde Mærsk-CIO'en.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job