CIO'er: Virker de business cases?

En håndfuld af landets fremmeste CIO'er gav deres bud på it-virkeligheden ved kåringen af Årets CIO 2011.

Artikel top billede

Thomas Frahm, Mærsk Line, Per Kjersgaard Rasmussen, ATP, Annette Madsen, Fødevarestyrelsen, Torben Bonde, Vestas og Per Palmkvist, JP/Politikens Hus.

Læs også: Her er landets bedste it-chef -Årets CIO 2011

"Jeg har aldrig set det virke."

Så klart lød ordene fra Årets CIO, Torben Bonde fra Vestas IT, i diskussionen om at høste gevinsten af it-projekter.

Det, han aldrig har set virke, er den del af business casen, der går ud på at realisere den planlagte gevinst.

"Virkeligheden udvikler sig som regel så hurtigt, at forudsætningerne er ændret radikalt, når man kommer til den planlagte 'harvesting proces'", sagde Torben Bonde.

I paneldebatten ved Årets CIO-kåring mellem de nominerede it-ledere, der, udover Torben Bonde, talte Per Kjersgaard Rasmussen, ATP, Annette Madsen, Fødevarestyrelsen, Thomas Frahm, Mærsk Line og Per Palmkvist JP/Politikens Hus, gik diskussionen blandt andet på, hvordan man måler værdien af det arbejde, der udføres i it-afdelingen.

Per Kjersgaard Rasmussen fra ATP mener ikke, man kan komme uden om at lave en business case, inden man startet et projekt og efterfølgende evaluere den nøje.

"Der skal være en målbar business case på alle projekter, inden de går i gang. Vi kører en governance-model, der placerer aben, så at sige. Når et projekt er gennemført, følger vi op, og de ansvarlige forklarer, hvad der gik galt, hvis projektet ikke indfrier forventningerne. Det er meget motiverende," sagde Per Kjersgaard Rasmussen.

Det fik hans Vestas-kollega til at erklære sig uenig.

"Verden er foranderlig. Det handler mere om kontrol og balance i et projekt," sagde Torben Bonde.

Mærsk Line-CIO'en, Thomas Frahm, er heller ikke tilhænger af governance-metoden.

"Jeg bliver altid lidt bange, når jeg hører ordet governance. For eksempel har vi en mainframe-løsning kørende, som er så kompleks, at det ville være dyrere at lave en business case på den end at udskifte den. Nogle gange må man sige, at sådan er det uden at kunne dokumentere det nærmere." 

Enighed om roller

Ud over tilgangen til projekter, var enigheden blandt de fem nominerede CIO'er imidlertid udbredt. Deres rolle i deres respektive virksomheder er indiskutabelt bundet sammen med forretningen, lød hovedbudskabet.

"Du får ikke taletid, hvis systemerne ikke virker. Men når de gør, at min rolle som it-leder at være forandringsagent. Jeg skal finde systemer, værktøjer og modeller, som påvirker forretningen, så vi får skabt noget nyt," sagde Annette Madsen fra Fødevarestyrelsen.

En af Fødevarestyrelsens it-afdelings bedrifter er optimeringen af kontrolbesøgene hos restaurationsbranchen og fødevareindustrien. I dag bruger kontrollørerne mindre tid på de virksomheder, der som regel har orden i tingene og mere på branchens brodne kar.

Hos Mærsk arbejder de på at gøre det ligeså let at bestille en 20-fods container på nettet, som det er at købe en bog på Amazon.com, fortalte Thomas Frahm.

It-afdelingen skal være med til at give kunderne løsninger, de ikke vidste, de havde brug for.

"Mærsk kommer snart med et manifest, der siger, at vi vil være shippingbranchens svar på Apple. Containerne skal dog ikke males hvide," sagde Mærsk-CIO'en.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Mainframe Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Octocube Games ApS

    CIFI Developer

    Region Sjælland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics