Årets CIO 2011 - Den sindige CIO hos Vestas
Torben Bonde er CIO i vindmøllegiganten Vestas. Han er også Årets CIO, og Computerworld besøgte den nykårede it-leder i hans rette element i Vestas-hovedsædet i Randers.
Erfaring har Torben Bonde samlet meget af, siden han for 13 år siden startede som it-chef i vindmøllevirksomheden NEG Micon, der blev overtaget af Vestas i 2004.
På kort tid er Vestas' it-organisation vokset til 700 medarbejdere.
At lede en organisation, der er vokset så kraftigt som hans, kræver, at han udvikler sig sammen med den. Det har ændret hans rolle meget, siger han.
"Det er lidt fortærsket, men du har management og leadership, hvor management er daglig administration og fokus på, hvad vi gør her og nu, mens leadership er mere fremadpegende. Her handler det om at finde de rette folk. Jeg er i dag drevet over i leadership-rollen, hvor det meget vigtigt, at jeg har de rigtige managere. Jeg skal vide, hvad de kan, og hvad de ikke kan."
En virksomheds modenhed og en leders modenhed skal følge hinanden parallelt, mener han.
"Hvis du udstikker en strategi, skal du også selv være i stand til at mestre den. Du skal selv udvikle dig sammen med den. Hvis jeg bare var fortsat med mine oprindelige projektlederværktøjer, havde jeg ikke fået den succes med det, jeg har i dag."
Danmarks største computer
Frokostens halve time er gået. Det er utaknemligt at have besøg af journalister, der ligesom alle andre i hans omgivelser kræver hans tid. Men Torben Bonde har formået at spise og tale samtidig.
"Du skal lige se mit kontor," siger han og viser vej gennem det enorme it-center, der holder til i en gammel produktionshal.
"Der bagved er vores servere, og vi har lige købt Danmarks største computer," peger han.
På vejen gennem de smalle gange fortæller han, at han bruger tid sammen med andre CIO'er fra meget store internationale virksomheder. Blandt andet en CIO i et indisk firma i London, der har 6.000 it-folk, og en it-leder for et stort stålselskab i Luxemburg.
"Jeg prøver at finde folk, der både kemimæssigt og professionelt kan udvikle mig. De sidder i stillinger, som jeg hen ad vejen godt selv kunne tænke mig. Jeg har en drøm om at komme ud og arbejde internationalt," slår han fast.
Artiklen fortsætter på næste side...