Microsoft retter kritiske huller i Explorer og Windows

I denne uge har Microsoft rettet 34 sårbarheder i Windows, Internet Explorer (IE), Office og andet software.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Ikke færre end 15 af de sårbarheder, Microsoft har rettet i denne uge, begner virksomheden som 'kritiske'.

Det store antal opdateringer vil - såvel som det faktum, at Microsoft udsendte dem to timer senere end normalt - lægger pres på administratorer ude i virksomhederne, siger en ekspert.

"Der er ingen tvivl om, at it-administratorerne vil blive nødt til at vælge, hvor de vil sætte ind først," siger Wolfgang Kandek, der er teknologi-chef hos Qualys.

Ud af de 16 opdateringer, som Microsoft kalder 'bulletiner', har de ni fået betegnelsen 'kritiske', som er virksomhedens højeste trusselsvurdering, mens de resterende syv betegnes som 'vigtige', som er den næsthøjeste vurdering.

Selv om antallet af rettede sårbarheder i denne uge var betydeligt mindre end den rekordstore pakke med 64 opdateringer, som virksomheden udsendte i april, så er det stadig den andenstørste opdateringspakke i år.

De 16 bulletiner var bare en fra slå rekorden, som også blev sat i april.

15 ud af de samlede 34 sårbarheder er vurderet til at være 'kritiske', 17 er 'vigtige' og to er markeret som 'moderate'.

Microsoft har valgt at sætte fokus på fire af de 16 opdateringer, og virksomheden opfordrer kunderne til at installere kvartetten så hurtigt som muligt.

"Vores topprioriteter er MS11-050, MS11-052, MS11-043 og MS11-042," fortalte Jerry Bryant, der er group manager hos Microsoft Security Response Center (MSRC) under et interview tidligere på ugen.

Jerry Bryant oplistede desuden de fire opdateringer i prioriteret rækkefølge.

Ud af de fire tilbyder bulletinen MS11-050 11 opdateringer til IE, som både Microsoft og uafhængige leverandører giver højeste prioritet.

"Denne her er i toppen af listen, som den altid er, når Microsoft opdaterer IE," siger Andrew Storms, der er sikkerhedschef hos nCircle Security.

"Men det er samtidig den første opdatering til IE9, og det ser ud til at være rigtigt, at Microsoft havde problemet på udgivelsestidspunktet eller få dage senere," fortsætter han.

Andrew Storms refererer til Microsofts test-proces, der som regel varer to måneder eller mere. Den tidslinje ville have udelukket en opdatering til IE9 i april, som var den første planlagte opdatering efter udsendelsen af browseren.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura