Hacker-krig på vej til Danmark - kan ramme dig

Hacker-grupper hævder at have stjålet følsomme informationer om 60 millioner personer. Det kan få konsekvenser for dig.

Artikel top billede

Læs også:

Hackergruppe vil uploade millionvis af person-data

Hacker-grupperne Anonymous og LulzSec har været flittige på Twitter, hvor de har postet beskeder om, at de har skaffet sig adgang til følsomme oplysninger om samtlige borgere i England.

Situationen ulmer lige nu under overfladen, og eksperterne arbejder på højtryk for at få overblik over, hvad der er sandt, og hvad der er praleri.

"Situationen er meget mudret i øjeblikket, men der er grund til at tro, at udtalelserne er korrekte. Erfaringen har vist, at der er noget om snakken, når disse grupper udtaler sig," siger Peter Kruse fra sikkerhedsfirmaet CSIS.

Reaktionen rundt omkring i verden tyder da også på, at noget er rav ruskende galt. Politiet har nemlig også været på overarbejde.

"Der har været bekræftede arrestationer af medlemmer af eksempelvis hacker-gruppen Anonymous, der er blevet fældet via log-filer," lyder det fra Peter Kruse.

Aggressive hacktivister

De aktivistiske hackergrupper Anonymous og LulzSec er kendt for at være meget udfarende og kontante i deres udmeldinger.

Hvilket understreges af en stribe videoer, som er lagt på YouTube.

"De er meget aggressive i deres retorik, og de skyder med spredehagl mod alle, som de ikke sympatiserer med. De har fået meget omtale i medierne, og det er helt tydeligt, at der i øjeblikket er en hel masse aktivitet omkring Anonymous og LulzSec," lyder det fra sikkerhedsmanden.

Han vurderer samtidig, at der ikke er nogen hellige køer, som i øjeblikket er fredet. Alle bør være fremme i sikkerhedsskoene.

"I øjeblikket er alle jaget vildt, også danske websider. Noget tyder på, at disse to grupper har erklæret krig mod sikkerheden på nettet. Omridset af det trusselsbillede, der er på vej, tegner ikke særlig lyst. Vi må holde paraderne oppe og håbe det bedste, men frygte det værste," siger han.

Ligner ikke engangsforestilling

Det ser ikke ud til at være en engangsforestilling, som Anonymous og LulzSec har gang i.

Det er ikke mange uger siden, at grupperne fik massiv omtale for angrebet på Sony, og nu er der mere på vej.

"Nu kommer der en masse medie-omtale, hvilket givetvis vil medføre yderligere angreb," vurderer Peter Kruse.

"Vi holder konstant øje med deres chat-kanaler for at fiske informationer om, hvor de sætter deres angreb ind, så vi kan være forberedt."

Læs også:

Hackergruppe vil uploade millionvis af person-data

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S