CSC: Fyrede folk velkomne til at søge job i CSC igen

De CSC-ansatte, der er blevet fyret under den langvarige konflikt med Prosa, er velkomne til igen at søge job i selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

Mens hundredvis af lockoutede og strejkende CSC-ansatte mandag mødte ind hos it-giganten efter mere end fire måneders konflikt, manglede et par håndfulde ansatte fra den såkaldte kundegruppe, som omkring påske nedlagde arbejdet overenskomststridigt og efterfølgende blev fyret

Medarbejdergruppen, der er central for afviklingen af en lang række driftsjobs, blev af virksomheden lovet at kunne komme tilbage, hvis Prosa sagde ja til et mæglingsforlag fra forligsmanden, som imidlertid blev forkastet af medlemmerne.  
 
Den nye overenskomst med HK omfatter ikke medarbejderne fra kundegruppen, der under konflikten valgte at gå hjem i protest mod at skulle oplære deres egne vikarer hos CSC.

Det var en oplæring, som fik Prosa til at rase, og som Arbejdsretten senere kendte ulovlig.  

Desuden genbrugte og klonende CSC under konflikten ifølge Prosa de fyrede medarbejderes brugeridentiterer, så vikarer kunne passe systemerne. En sag politiet stadig efterforsker.   
 
Vil snart søge nye folk
"Status på dem er at i den udstrækning, vi skal bruge kundegruppefolk - hvad vi jo skal, fordi vi ikke er interesserede i at beholde de her konsulenter - vil vi på helt vanlig vis søge efter kundegruppefolk i markedet. Og der vil disse folk kunne søge på lige fod med alle andre," siger Lars Lundsgaard.
 
Han fortæller, at det ikke vil ligge medarbejderne til last at have deltaget i den ulovlige arbejdsnedlæggelse. De nye medarbejdere vil blive ansat på deres faglige kvalifikationer, garanterer han..
 
"Så hvis folk mener, at de gerne vil tilbage, så har de muligheden for at søge de stillinger, der bliver slået op," siger han.
 
Bærer ikke nag
Det samme princip om at deltagelse i konflikten ikke vil få konsekvenser, vil CSC følge i forhold til blokadevagter og demonstranter.
 
"Det nytter ikke noget at blackliste folk. Sådan virker det ikke. Folk har gjort, hvad de synes, de skulle gøre i situationen. Folk, som deltog i den fysiske blokade, gjorde det for at stoppe konflikten med et ønske om at vende tilbage og arbejde," siger han.
 
"Hvis folk har de rigtige kvalifikationer og er indstillet på at levere en loyal indsats for firmaet, jamen så er den ene ligeså velkommen som den anden. Det er det grundprincip, vi prøver at kommunikere," siger direktøren.   
 
Under konflikten har CSC også fyret to tillidsmænd og senere en tidligere tillidsmand, hvor den sidstnævnte efterfølgende blev meldt til politiet for sabotage på et it-system.
 
"Den ene af de to tillidsrepræsentanter har mulighed for at søge et job i kundegruppen. Han kunne søge, hvis der var en stilling. Men der er ingen konkrete planer om at få ham tilbage. Det samme gælder den person, der blev bortvist for at begå hærværk," siger Lars Lundsgaard.  

Læs også:

CSC gav morgenbrød og kaffe: Velkommen tilbage

Opråb til Prosa: Erkend nederlaget og kom videre

CSC: Tag imod HK-overenskomsten eller find nyt job

CSC-strejkende vender tilbage til arbejdet

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-økonomer til Danmarks største offentlige indkøbsorganisation

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Business Development Manager, Maverick

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job