Skybrud belaster DMI's supercomputer

Strømafbrydelse efter skybrud belaster DMI's supercomputer voldsomt.

Artikel top billede

Læs også:

Brand og vand lukker Banedanmarks it-systemer

Skybrud tvinger hostingfirma til at flytte 300 servere

DMI fik i løbet af søndag sin supercomputer op at køre igen, efter at det store skybrud lørdag aften sendte maskinen i sort. 
 
Nedbruddet skete som følge af oversvømmelser hos DMI, hvor flere el-tavler til den kraftige computer endte under vand i kælderen.  
 
Det fortæller Eivind Bengtsson, der er systemadministrator hos DMI.  
 
Ikke nok tid mellem kørsler
Men selvom Beredskabsstyrelsen i Hedehusene nu har befriet vejrprofeternes hovedkvarter i Lyngby for oversvømmelserne i kælderen, døjer DMI stadig med efterdønningerne af oversvømmelsen.
 
Supercomputeren er nemlig kommet bagud med vejrmodellerne, mens strømmen var slukket. Og det er ikke muligt bare at springe de mellemliggende kørsler over og starte på en frisk, forklarer Eivind Bengtsson.
 
"Man er nødt til at køre de beregninger, der skulle have været kørt i mellemtiden, fordi beregningerne bygger på den forrige model. Så derfor tager det nogle timer at indhente, efter at computeren er kommet i gang igen," siger han til Computerworld.  

Normalt kører supercomputeren fire kørsler i døgnet med modeller, der normalt tager et par timer at afvikle. Derfor er der huller til ekstra arbejde.     

Påvirker tjenester

"Men ikke nok til, at vi kan indhente det hele mellem to kørsler. Det vil have en forsinkende effekt hen over resten af mandagen," forventer Eivind Bengtsson. 
 
Han fortæller, at vejrudsigterne alligevel kommer ud til tiden, fordi DMI's meteorologer både har observationer og andre modeller at støtte sig til end DMI's egne. 
  
Supercomputerens ufrivillige pause bevirkede under strømafbrydelsen, at besøgende på meteorologernes hjemmeside ikke kunne benytte en række automatiserede produkter, som eksempelvis "byvejr."
 
Tjenesten fungerer nu, men vil dække et kortere tidsrum end normalt, så længe supercomputeren endnu ikke har indhentet det tabte fra skybruddet.  

Læs også:

Brand og vand lukker Banedanmarks it-systemer

Skybrud tvinger hostingfirma til at flytte 300 servere

Annonceindlæg fra DE-CIX

Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

Capgemini Danmark A/S

Security Consultant (GRC)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Dansk Fundamental Metrologi A/S

IT Specialist with Expertise in Microsoft Technologies and Programming

Københavnsområdet

KMD A/S

SAP-arkitekt

Skåne

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S