Artikel top billede

Google: Vi fjerner gerne data fra vores tjenester

Google fjerner bestemte slags data efter anmodning fra lande og stater, fortæller søgeselskabet.

Læs også:

Danmark til Google: Fjern venligst dette indhold

Danmark har for første gang i Googles historie anmodet om at få fjernet materiale fra Googles tjenester, men Google vil ikke oplyse, hvilket slags materiale, der er tale om.

"Google vil altid overholde et lands love, og får vi en anmodning fra et lands myndighed, vil vi som udgangspunkt altid efterleve den," siger Christine Sørensen, som er Googles danske talsperson.

Christine Sørensen kan dog ikke oplyse, hvilket indhold de danske myndigheder har fået fjernet.

"Man skal huske på, at Google ikke er ensbetydende med internettet, og vi har altså ikke hele internettet liggende på vores servere," siger hun.

"Google's søgemaskine er et indeks, og vi kan fjerne links til hjemmesider, som strider mod lokal lovgivning, men vi kan ikke fjerne selve hjemmesiden," understreger hun.

Google Maps censureres

Google har dog fjernet adskillige lokaliteter fra korttjenesten Google Maps, bl.a. hvad der betragtes som oplagte terrormål, regeringsbygninger og militærinstallationer, som enten fremstår uklare (blured), stærkt pixeleret eller med forældede billeder.

"Med Google Maps er der som oftes tale om data, vi har købt af tredjepart, men også her gælder det, at vi respekterer, når et lands myndighed retter henvendelse til os og af forskellige årsager beder os gøre et område uklart," siger Christine Sørensen.

På net-leksikonet Wikipeda kan man se, hvilke steder Google har masket af. Det gælder eksempelvis resistensen for den hollandske kongefamilie og Det Hvide Hus i den amerikanske hovedstad.

Computerworld skrev tidligere i dag onsdag om, at Danmark for første gang nogen sinde er nævnt i Googles såkaldte Transparency Report, hvor Google oplyser om omfanget af henvendelser fra stater, der ønsker materiale fjernet fra Google's tjenester.

Hos justitsministeriet oplyser pressemedarbejder Emil Melchior, at man i ministeriet ikke har kendskab til disse anmodninger, eller hvilke typer af indhold som de danske myndigheder ville have fjernet fra Google's tjenester.

Læs også:

Danmark til Google: Fjern venligst dette indhold




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere