Teleselskaber skal tvinges til bedre udkantsdækning

Videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen (K) vil tvinge mobilselskaberne til at dække Danmark bedre med ny frekvensauktion.

Artikel top billede

(Foto: Copyright (2007) Craig Jewell / Craig Jewell)

Til marts næste år skal de danske teleselskaber byde på 800 MHz-frekvenstilladelserne for mobilt bredbånd. 

Vil selskaberne vinde auktionen, så må de imidlertid leve op til et nyt dækningskrav, som videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen (K) netop har foreslået.

Vinderne af frekvenstilladelserne skal sikre, at husstande i udvalgte postnumre skal have adgang til at få en mobil bredbåndsforbindelse med en hastighed på minimum 10 Mbit/s ved udgangen af 2014.

Et lille skridt på vejen

Postnumrene er udvalgt efter, hvor det i dag er svært eller umuligt at få en internetforbindelse på minimum 10 Mbit/s, hvad enten det er over kobber-nettet eller trådløst.

Kravet om en fornuftig mobil bredbåndsforbindelse er et forsøg på at nå Danmarks bredbåndsmålsætning for 2020 om 100 Mbit/s til alle. 

"Det her er et godt skridt på vejen til, at vi sikrer, at alle - også i yderområder af landet - i 2020 har adgang til lynhurtigt bredbånd, som er en af forudsætningerne for vækst i vores samfund," siger Charlotte Sahl-Madsen i en pressemeddelelse.

Om dit område bliver omfattet af dækningskravet, kan du se på dette kort.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird