Teleselskaber skal tvinges til bedre udkantsdækning

Videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen (K) vil tvinge mobilselskaberne til at dække Danmark bedre med ny frekvensauktion.

Artikel top billede

(Foto: Copyright (2007) Craig Jewell / Craig Jewell)

Til marts næste år skal de danske teleselskaber byde på 800 MHz-frekvenstilladelserne for mobilt bredbånd. 

Vil selskaberne vinde auktionen, så må de imidlertid leve op til et nyt dækningskrav, som videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen (K) netop har foreslået.

Vinderne af frekvenstilladelserne skal sikre, at husstande i udvalgte postnumre skal have adgang til at få en mobil bredbåndsforbindelse med en hastighed på minimum 10 Mbit/s ved udgangen af 2014.

Et lille skridt på vejen

Postnumrene er udvalgt efter, hvor det i dag er svært eller umuligt at få en internetforbindelse på minimum 10 Mbit/s, hvad enten det er over kobber-nettet eller trådløst.

Kravet om en fornuftig mobil bredbåndsforbindelse er et forsøg på at nå Danmarks bredbåndsmålsætning for 2020 om 100 Mbit/s til alle. 

"Det her er et godt skridt på vejen til, at vi sikrer, at alle - også i yderområder af landet - i 2020 har adgang til lynhurtigt bredbånd, som er en af forudsætningerne for vækst i vores samfund," siger Charlotte Sahl-Madsen i en pressemeddelelse.

Om dit område bliver omfattet af dækningskravet, kan du se på dette kort.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ambitiøs IT-virksomhed søger en IT-Konsulent til vores SAP-moduler MM – IM/WM.

    Københavnsområdet

    Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

    IT-teknisk profil

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job